Zlato (oz) / USD
1 939,21
1,98 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Září prý je nejlepší měsíc pro zlato a nejhorší pro akcie

Září může být nejhorším měsícem pro akcie a nejlepším pro zlato. Od počátku devadesátých let, kdy se zlato začalo v USA volně obchodovat, získávalo v září průměrný zisk 2,1 procenta. Porovnatelný měsíční průměr za všechny ostatní měsíce činí 0,6 procenta. Pokud bude tradice pokračovat, může září nakonec majitelům zlata přinést dobré zprávy.

Září může být nejhorším měsícem pro akcie a nejlepším pro zlato. Je tomu tak od počátku devadesátých let. Foto: iStock

„Jistě, statistiky samy o sobě nejsou dostatečným důvodem k tomu, aby se to stalo. Existují však tři důvody, proč by se to stát mohlo,“ píše Mark Hulbert na serveru GoldSeek.

„Říkám to na základě studie Dirka Baura, profesora účetnictví a financí na University of West Australia. Má tři možná vysvětlení toho, co nazval Zlatý podzimní efekt: Poptávku investorů v očekávání Halloween efektu na akciovém trhu; svatební sezónu zvyšující zájem o zlaté šperky v Indii a negativní investorský sentiment kvůli kratšímu dennímu světlu.“

Efekty dopadající na akciový trh v září vypadají na první pohled legračně, zvlášť onen s denním světlem, ale kdo ví, zda na každém šprochu nebude pravdy trochu.

Polemika s Baurem

Baur mimo jiné také zjistil, že návratnost zlata je na podzim volatilnější (nestálejší) než v jiných ročních obdobích. Takže na základě započítaného rizika mohou být vyšší podzimní výnosy kompenzací ještě větší možné volatility.

Jenže jeho výsledky jsou založeny na průměrech, a ne každé září je pro zlato pozitivní. V loňském roce například zářijové ztráty dosáhly 2,2 procenta. „Takže i kdybyste věřili, že budoucnost bude kopírovat minulost, neexistuje žádná záruka, že by zlato mělo právě letos v září fungovat dobře,“ připomíná Hulbert.

Podle Hulbertovy osobní statistiky jsou kromě září ještě další úspěšné měsíce – zejména leden a únor, kdy zlato od roku 1973 v průměru získává minimálně 1,5 procenta. V těchto měsících však chybí další podpůrné efekty. Přesto mnozí z těch, kteří investovali do zlata rádi uvěří, navzdory Hulbertovým pochybám, že sezónní větry nakonec povanou pozitivnějším směrem.

(rek)

Další z kategorie Zlato