Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Z čínského pohledu o nic nejde

Rok 2022 byl významným rokem pro nákupy zlata centrálními bankami, které si ho za prvních devět měsíců roku pořídily 673 tun – nejvíc za padesát let. Podle marketingové organizace Světová rada pro zlato (World Gold Council, WGC, pozn. aut.) byly nákupy centrálních bank nejvyšší od roku 1967 – před zrušením zlatého standardu. Přesto z čínského pohledu o nic zásadního nejde.

Podle průzkumu WGC plných 25 procent centrálních bank už loni uvedlo, že plánují zvýšení svých zlatých rezerv. Ilustrační foto: Shutterstock

Čisté nákupy centrálních bank se každé čtvrtletí zvyšovaly, přičemž ve třetím čtvrtletí činily 399 tun zlata. Údaje za čtvrté čtvrtletí ještě nejsou, ale pro zlato by mohly být optimistické. Podle průzkumu WGC plných 25 procent centrálních bank už loni uvedlo, že plánují zvýšení svých zlatých rezerv.

Toto procento se neustále zvyšuje. Například ještě v roce 2019 pouze osm procent centrálních bankéřů počítalo s nákupy zlata. Pokračuje tak trend započatý globální finanční krizí, kdy se centrální banky staly z čistých prodejců do roku 2007 každoročními čistými kupci zlata. V průměru roční čisté nákupy zlata činily podle WGC 419 tun.

PSALI JSME: Tajemná Čína odtajnila nákup 32 tun zlata

„Centrální banky by mohly výrazně ovlivnit trh. Čínská lidová banka nakoupila 32 tun zlata v listopadu a dalších 30 tun v prosinci. Jde o první nákupy čínské centrální banky od roku 2019 a mohly by znamenat začátek pravidelného doplňování jejích rezerv,“ konstatuje web švýcarské makléřské firmy IG.

„Návrat čínské centrální banky na trh se zlatem je zajímavý, protože ve srovnání s 3,4 bilionu dolarů v devizových rezervách Číny je celosvětová těžba zlata 3 580 tun (v roce 2021), i při 2 000 dolarech za unci, jen 0,23 bilionu dolarů. Přesto od doby, co se v prosinci objevily zprávy, že Čína opět nakupuje zlato, vyskočila cena žlutého kovu z 1 800 dolarů na 1 925 dolarů za troyskou unci,“ dodává IG.

PSALI JSME: WGC předpovídá masivní poptávku po zlatu v Evropě

(rek)

Další z kategorie Zlato