Zlato (oz) / USD
1 913,25
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Wells Fargo předpovídá na letošek nové rekordy zlata

Přestože americká velkobanka Wells Fargo věří v další oslabení amerického dolaru, zkoumá možnost, že by se mohla mýlit, a co by to mohlo znamenat pro komodity, včetně zlata. Index amerického dolaru klesl od března o 13 %. Pokles však byl postupný. Ve stejné době ceny komodit rostly. Jedná se o tradiční reakci, kdy komodity jsou v protikladu vůči americkému dolaru, popisuje Wells Fargo současný stav.

výhled banky trvá na tom, že „základní pozadí je i nadále atraktivní“, přičemž odhaduje, že cena bude do konce roku oscilovat kolem 2100–2200 dolarů. Foto: iStock

„Věříme, že komodity mají stále vzestupnou tendenci a že americký dolar má dál své záporné stránky,“ uvedl tento týden šéf strategie pro reálná aktiva Wells Fargo John LaForge. „Mohli bychom se s dolarem zmýlit a růst může u některých komodit zpomalit. Stále si ale myslíme, že se s tím komodity vyrovnají.“

Důvodem podle LaForgeho je to, že mnoho globálních komodit se obchoduje v dolarech. Jak dolar oslabuje, měny ostatních trhů často posilují, což těmto zemím dává větší kupní sílu. Ta může ovlivnit poptávku po komoditách i jejich ceny.

Banka tento názor zastává od začátku loňského roku. Pro rok 2021 názor nezměnila a ponechala výhled na komodity jako „příznivý“, zatímco dál očekává další pokles americké měny. Žádný výhled však není stoprocentní a proto Wells Fargo zkoumala, zda by komoditní rallye mohla v roce 2021 přežít i silnější americký dolar.

„Jsme přesvědčeni, že odpověď zní ano. Komodity mohou přežít silný dolar. Zatímco negativní vztah mezi komoditami a dolarem je v poslední době silný, historicky tomu tak vždy nebylo,“ zdůraznil LaForge. „I když se ukáže, že očekávání slabšího amerického dolaru je omyl, růst komodit to přežije, ale může zpomalit,“ uzavírá zpráva banky.

Drahé kovy

Ve svém výhledu pro letošní rok Wells Fargo uvedla, že drahé kovy by měly těžit z dlouhodobě nízkých reálných úrokových sazeb, slabšího dolaru a uvolněné měnové politiky. „Průmyslové kovy jsou nastaveny tak, aby získaly podporu z ekonomického oživení a výdajů USA na stimulaci a infrastrukturu. Současně se očekává, že se také vrátí poptávka po energiích, jakmile vakcíny zatlačí pandemii do zpětného zrcátka,“ doplňuje Anna Golubová z portálu Kitco News.

Pokud jde konkrétně o zlato, výhled banky trvá na tom, že „základní pozadí je i nadále atraktivní“, přičemž odhaduje, že cena bude do konce roku oscilovat kolem 2100–2200 dolarů, což by pro drahý kov znamenalo nové rekordy.

Čtvrtá největší americká banka spravující bezmála dva biliony dolarů rovněž doporučila použít zlato v rámci tzv. „alokace taktických komodit (2 až 4 % portfolia) ve snaze zajistit se proti riziku a zajistit úroveň diverzifikace“.

(rek)

Další z kategorie Zlato