Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Wells Fargo: Cena zlata míří ke 2 100 dolarům

Podle americké banky Wells Fargo, která je – pokud jde o tržní kapitalizaci – největší bankou na světě, by investoři neměli být zklamáni, současnou nedostatečnou výkonností zlata oproti některým jiným komoditám. John LaForge, vedoucí oddělení strategie reálných aktiv Wells Fargo, se nechal slyšet, že „zlato chce do konce roku dosáhnout úrovně 2100 dolarů za unci“.

Podle americké banky Wells Fargo zlato chce do konce roku dosáhnout úrovně 2100 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

„Přestože se v uplynulém roce největší pozornosti dostávalo bitcoinu, zdá se, že rok 2022 by mohl být rokem zlata,“ citoval včera manažera odborný server Kitco. Nedávná slabá výkonnost amerických akcií podle něj vyvolává u investorů obavy o výnosy. „A právě tehdy obvykle přicházejí na řadu aktiva, jako je zlato a bitcoin,“ řekl LaForge.

„Zlato se nám stále líbí a zachováváme naše cílové cenové rozpětí na konci roku 2022 ve výši 2 000 až 2 100 dolarů za unci,“ dodal. „Nedávný cenový klid zlata nás neděsí. Během posledního komoditního býčího supercyklu (1999-2011) patřilo k nejvýkonnějším komoditám a máme podezření, že by se tak mohlo stát i v tomto cyklu,“ vysvětlil LaForge.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato letos dosáhne nového rekordního maxima

„Nabídka klesá pod pětiletý průměr, což je z historického hlediska pro ceny zlata býčí znamení. Historicky pokaždé, když k tomu došlo, následovala několikaletá rally cen zlata,“ poznamenal LaForge a dodal: „Je jasné, že neexistuje žádná záruka, že se to bude opakovat, ale líbí se nám šance, že by se to mohlo stát.“

„Od 4. března 2020, kdy se cena zlata přesunula do příznivého pásma, vzrostla o 17 procent, zatímco index Bloomberg Commodity Total Return si připsal 77 procent,“ uvedl LaForge. „Podle našeho názoru je rozdíl ve výkonnosti spíše důsledkem neobvykle dobrého výkonu průměrné komodity, než špatného výkonu cen zlata.“

PSALI JSME: J.P. Morgan: Zlato půjde letos vzhůru ke 2 200 dolarům za unci

Zlato se letos dvakrát pokusilo prolomit hranici 2 000 dolarů za troyskou unci – v březnu a poté znovu na začátku tohoto týdne. V obou případech se to nepodařilo, ale důležité bylo, že se podařilo udržet hlavní úrovně podpory. Ve prospěch vyšších cen zlata podle serveru Kitco hovoří i fundamenty na straně nabídky, což ukazuje na nadcházející významnou rally.

Vzhledem k vysoké inflaci, geopolitické nejistotě a špatné výkonnosti akcií se stále více investorů poohlíží po aktivech typu uchovatele hodnoty. „Co se týče uchovávání hodnoty, v poslední době se velká pozornost věnuje bitcoinu, ale myslíme si, že další hrou může být zlato. Zdá se, že cenový graf zlata se pomalu dere nahoru,“ uvedl LaForge.

PSALI JSME: Zlato se přiblížilo hranici 2 000 dolarů za unci

(luk)