Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato se přiblížilo hranici 2 000 dolarů za unci

Zlato se při slabém prázdninovém (asijském) nedělním a pondělním obchodování vyšplhalo zpět ke 2 000 dolarů za troyskou unci, informoval odborný server v pondělí investing.com s tím, že jde o důsledek trendů „vypnutí rizika“ (risk-off), které v těchto dnech na trzích převládají.

Zlato se při slabém velikonočním obchodování vyšplhalo zpět do blízkosti 2 000 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Podle serveru by v nejbližším období na páru XAU/USD (zlato/dolar) mohlo dojít ke „krátkodobé medvědí korekci z psychologické úrovně, neboť investoři se mohou rozhodnout pro výběr zisku před tím, než v nadcházejících týdnech nebo dokonce dnech vytlačí žlutý kov zpět na historická maxima kolem 2 070 dolarů“.

Specializovaný web FXstreet v pondělí večer uvedl, že tzv. spotové zlato se během pondělní newyorské seance pohybuje se v oblasti, která by podle očekávání měla být pevnou oblastí podpory.

„V době psaní tohoto článku zůstávala cena zlata na denním maximu o 0,3 procenta na 1 979 dolarech a pohybuje se mezi maximem na 1 998,46 dolaru a dosaženým minimem na 1 971,08 dolaru,“ napsal server. Na londýnském trhu se cena jedné unce žlutého kovu v pondělí pohybovala v rozpětí 1977-1997 USD.

PSALI JSME: Překoná zlato znovu hranici dvou tisíc dolarů za unci?

Podle odborníků cenu zlata posílila politika americké centrální banky, Fedu, která signalizuje svůj záměr zahájit do konce roku agresivní režim „kvantitativního zpřísňování“.

„Zatímco Fed signalizuje svůj záměr dosáhnout do konce roku neutrality a zahájit agresivní režim kvantitativního zpřísňování, odliv ze zlatých trhů je vzácný, protože účastníci si rádi zachovávají určitou opcionalitu vůči deklarovanému plánu americké centrální banky v kontextu obav z růstu,“ uvedli analytici společnosti TD Securities.

Do centra pozornosti se podle nich dostanou výroky i předsedy šéfa Fedu Jeroma Powella v panelu Mezinárodního měnového fondu (MMF) o globální ekonomice. Šéfové MMF i Světové banky totiž v minulých dnech oznámili, že prognózy globálního růstu budou sníženy v souvislosti se stagflačním impulsem rusko-ukrajinské války.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato letos dosáhne nového rekordního maxima

Vzhledem k tomu, že zprávy o víkendu týkající se rusko-ukrajinského konfliktu byly negativní (mírové rozhovory se zdají být na pokraji krachu, pozn. red.), zdá se, že geopolitické riziko a pokračující poptávka po ochraně před inflací/stagflací budou zlato nadále podporovat.

Analytici rovněž upozorňují na stagflační rizika ze strany Číny, která stále bojuje s přetrvávající epidemií covid-19 a kde je Šanghaj stále pod přísnou uzávěrou, a v Evropě, která pociťuje tlak na zpřísnění energetických sankcí vůči Rusku.

Událostí tohoto týdne má být projev předsedy Fedu Powella. Očekává se, že na nadcházejícím zasedání americké centrální banky oznámí zvýšení jejích sazeb o 50 bazických bodů.

PSALI JSME: Dolar vystoupal na dvouleté maximum, očekává se agresivnější přístup Fedu

(luk)