Zlato (oz) / USD
1 967,27
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Významná česká ložiska zlata (3): Vacíkov

V českém podzemí se nacházejí významná ložiska zlata. Podle posledního Zhodnocení prognóz zlata v Českém masivu, která je součástí Surovinové politiky ČR, jde o zhruba 392 tun tohoto cenného kovu. Jeho hodnota dosahuje stovky miliard korun. V minulých týdnech jsme se podívali na zlatá ložiska v Kašperských Horách a Mokrsku, dnes si představíme středočeský Vacíkov.

Celkové zásoby zlata v Petráčkově hoře u Vacíkova představují podle dřívějších poznatků asi 33 tun. Ilustrační foto: iStock

Zlaté ložisko se nachází v Petráškově hoře (někdy také Petráčkově, pozn. aut.) nad malou obcí Vacíkov na Příbramsku. Ložisko je situováno v takzvaném Rožmitálském bloku, které se rozkládá na území velkém téměř 189 kilometrů čtverečních. Většina lokalit není ekonomicky významných, tomu se ovšem vymyká několik ložisek – v první řadě právě Petráčkova hora u Vacíkova.

Tamní zlato je velmi jemnozrnné. Bohatší zóny obsahují čtyři až pět gramů na tunu horniny. Celkové zásoby jsou podle dřívějších poznatků asi 33 tun. Ložisko bylo objeveno v roce 1984 a jeho kvality ověřil pozdější průzkum, jehož součástí byly nejen vrty, ale rovněž podzemní, báňské práce. Z této doby zůstala v kopci opuštěná štola.

PSALI JSME: Významná česká ložiska zlata (1): Kašperské Hory

Začátkem 90. let se objevily plány na obnovení průzkumu, zahraniční společnost počítala s dvěma sty vrty do Petráčkovy hory. Stejně jako na jiných místech se ovšem proti těmto záměrům zvedla veřejná vlna nevole, takže odpovědné úřady nakonec otočily a průzkum už se neobjevil.

Dnes je tato oblast součást Chráněné krajinné oblasti Brdy. Z obce Vacíkov vede naučná stezka, která seznamuje s historií i současností těžby zlata, s vlastnostmi tohoto cenného kovu i jeho využitím.

PSALI JSME: Významná česká ložiska zlata (2): Mokrsko

(pes)

Další z kategorie Zlato