Zlato (oz) / USD
2 338,57
0,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Významná česká ložiska zlata (2): Mokrsko

V českém podzemí se nacházejí významná ložiska zlata. Podle posledního Zhodnocení prognóz zlata v Českém masivu, která je součástí Surovinové politiky ČR, jde o zhruba 392 tun tohoto cenného kovu. Jeho hodnota dosahuje stovek miliard korun. Minulý týden jsme se podívali na zlaté ložisko v Kašperských Horách, dnes si představíme středočeské Mokrsko.

Štola Josef je součástí zlatorudného revíru Psí hory, v němž byla doložena těžba zlata již za éry keltského osídlení této oblasti v období 2. – 1. století př. n. l. Foto: Marie Čcheidzeová – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50953627

Vesnice Mokrsko leží ve Středním Povltaví, asi 40 kilometrů jižně od Prahy. Je to malá obec, podle posledních údajů zde mělo trvalý pobyt necelých čtyřicet lidí. Region stojí na zemědělství, lesnictví, rekreaci a turistice – nedaleko se nachází vodní nádrž Slapy. Ze zlatorudného pohledu je ovšem tato oblast zajímavé díky významnému ložisku za desítky miliard korun.

Zlato v této oblasti těžili už Keltové a posléze ve středověku, například na Čelínském potoce byl před lety nalezen zlatorudný mlýn ze 14. století. Poměrně důkladný průzkum ložiska se zde odehrál v 80. letech, kdy byl indikováno nejvýznamnější ložisko Mokrsko-Západ. V druhé polovině 80. let byla do ložiska dokonce vyražena štola.

PSALI JSME: Významná česká ložiska zlata (1): Kašperské Hory

V ložiskovém území Mokrsko – Čelina – Psí hory se nachází asi 100 tun zlata. Skládá se z několika menších ložisek: Mokrsko-Západ, Mokrsko-Východ, Čelina a Prostřední Lhota. Nejbohatším ložiskem je zmiňované Mokrsko-Západ, které se nachází především v kopci Veselý. Nachází se zde asi 57 tun zlata.

Podle tvrzení některých prospektorských firem je ale průzkum z 80. let zavádějící a nepřesný, a bylo by zapotřebí v geologických pracích pokračovat. Ložisko by se mělo prověřit několika desítkami vrtů. Odpovědné úřady ovšem pokračování průzkumu stejně jako v Kašperských Horách nepovolily, také kvůli odpůrcům případné těžby.

PSALI JSME: Česko má pod zemí zlato za stovky miliard korun (4): Pokusy o nové průzkumy a těžbu zatím neuspěly

(pes)                

Další z kategorie Zlato