Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Kdo vytáhl z Gold Vaultu 21 tun zlata?

Federální rezervní banka v New Yorku, součást americké centrální banky, provozuje největší úschovnu zlata na světě. Čtyřiadvacet metrů pod ulicemi Manhattanu banka uchovává zlaté rezervy řady zemí. Na konci roku 2021 bylo z úschovy ve Federální rezervní bance v New Yorku staženo 21 tun zlata. Zatím není jasné, kdo zlato vyzvedl.

Newyorský Fed poplatky za uložení zlata neúčtuje. Foto: New York Federal Reserve

„Kolik zlata je uloženo v zahraničí u newyorského Fedu, lze zjistit z měsíčních účetních výkazů,“ informoval německý server Goldreporter. V nich je drahý kov uveden jako „účelově vázané zlato“. V souladu s tím je vždy zaúčtováno v kurzu 42,22 amerických dolarů za unci, což odpovídá ceně zlata v roce 1973.

Hodnota těchto zlatých zásob na konci prosince činila 7,76 miliardy dolarů. To dává vykázané množství zlata ve výši 183 799 147 uncí, tj. 5 716,79 metrické tuny. Na konci října to bylo 184 486 025 uncí neboli 5 738,15 tun. Poslední odliv tedy činil 21,36 tuny. „Do této chvíle není známo, kdo mohl své zlaté pruty z New Yorku stáhnout,“ napsal server.

PSALI JSME: Přestěhuje Německo zbývající zlato z USA?

Faktem je, že v posledních letech stahovala své zlato z New Yorku řada států, a to i opakovaně. Například Německo do roku 2016 přivezlo domů celkem 300 tun, avšak ve slavném newyorském Gold Vaultu se podle Bundesbanky stále nachází 1 236 tun německého zlata, což odpovídá 36,6 procenta zlatých rezerv země.

Ví se, že v posledních letech nechaly dodat domů zlato uložené v zahraničí také Maďarsko, Turecko, Rakousko a Nizozemsko. Polsko koncem roku 2019 dokončilo repatriaci části svých zlatých rezerv z Británie, když z Londýna převezlo 100 tun zlata. Britská centrální banka, podobně jako Fed, je tradičně považována za bezpečného strážce depozit.

PSALI JSME: Polsko převezlo část svých zlatých rezerv z Británie

Trezor na zlato, tzv. Gold Vault, newyorské centrální banky, který se nachází v suterénu její hlavní administrativní budovy na Manhattanu, byl vybudován při stavbě budovy na počátku dvacátých let 20. století. Žádné zlato uložené v trezoru nepatří Fedu. Zlato si sem mohou ukládat jen vlády států (včetně USA, pozn. aut.), jiné centrální banky a oficiální mezinárodní organizace.

Fed při výběru vrací přesně ty pruty, které majitel účtu uložil – vklady zlata nejsou považovány za zaměnitelné. Newyorský Fed účtuje majitelům účtů manipulační poplatek za transakce se zlatem, včetně případů, kdy zlato vstupuje do trezoru, nebo jej opouští, nebo kdy dochází k převodu vlastnictví (přesunům mezi jednotlivými odděleními), ale poplatky za uložení zlata neúčtuje.

PSALI JSME: Kolik zlata uschovává „Stará dáma“?

(luk)