Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Polsko převezlo část svých zlatých rezerv z Británie

Polsko dokončilo repatriaci části svých zlatých rezerv z Británie, když z Londýna převezlo 100 tun zlata. Uvedl to včera guvernér polské centrální banky Adam Glapiński. Země chce mít rezervy uloženy na několika místech a vyhnout se případným geopolitickým rizikům. Varšava v posledních dvou letech zlato přikupuje a podle Glapińského je možné, že poměr žlutého kovu na celkových rezervách zdvojnásobí.

Od začátku loňského roku Polsko nakoupilo více než 125 tun zlata, jehož cena se nyní pohybuje kolem šesti miliard dolarů. Foto: iStock

Od začátku loňského roku Polsko nakoupilo více než 125 tun zlata, jehož cena se nyní pohybuje kolem šesti miliard dolarů (139 miliard Kč). Celkově tak Polsko nyní disponuje objemem 228,6 tuny zlata, což představuje zhruba deset procent jeho celkových rezerv.

To sice odpovídá celosvětovému průměru, ale podle centrální banky je to jen polovina poměru obvyklého v Evropě. Varšava se tak ale stala 22. zemí na světě co do objemu zlatých rezerv a drží jich nejvíce ze všech zemí východní části Evropy, uvedl guvernér.

Britská centrální banka je tradičně považována za bezpečného strážce depozit. Navíc sídlí v Londýně, kde funguje největší světový trh se zlatem. Zlato odtud podle agentury Reuters ale v posledních letech repatriovaly i Německo nebo Rakousko.

Podle agentury Bloomberg podobně přikupovaly v první polovině roku zlato i další centrální banky, včetně maďarské nebo srbské. Poptávka po tomto drahém kovu se tak podle Světové rady pro zlato (WGC), která sdružuje nejvýznamnější těžaře zlata, vyšplhala na tříleté maximum. Centrální banky podle WGC už loni nakoupily 651 tun zlata, což je nejvíce za více než půl století. Hojně si jej pořizovaly státy mimo Evropu – Rusko, Čína a Turecko.

Centrální banky k tomuto kroku podle agentury Bloomberg přimělo zpomalování ekonomického růstu a zvyšování obchodních a geopolitických tlaků. Finanční ústavy tak chtějí snížit důležitost dolaru ve svých rezervách.

(ČTK)