Důvodů uvádí Tevesová několik. Silný státní sektor nákupů, stále vysoká poptávka po fyzickém zlatě, to strukturálně podporuje růst ceny a obchodní rozsah zlata. „Makroekonomická nejistota a přetrvávající geopolitická rizika pravděpodobně povedou i k vyšší investorské alokaci zlata, která je v současnosti stále nízká,“ dodává.
„Ačkoli oficiální sektor za poslední desetiletí již nakoupil hodně zlata, trend může pokračovat. Podíl zlata vzhledem k celkovým rezervám je u mnoha centrálních bank stále nízký. Důvody k diverzifikaci stále jsou, což vytváří prostor pro pokračování v nákupech.
Svou roli hraje i setrvačnost. Strategické prodeje zlata jsou navíc nepravděpodobné vzhledem k potenciální ztrátě důvěry obyvatelstva, které by to chápalo jako ohrožení stability či výprodej rodinných klenotů.“
PSALI JSME: Objeven další důvod vysoké ceny zlata
„Rovněž poptávka spotřebitelů se v průběhu času ukázala jako do značné míry odolná. V Číně klesl zájem o šperky, ale vykompenzovala ho silná investiční poptávka,“ argumentuje analytička na stránkách banky UBS.
„Dovoz zlata do Indie čelil protivětru vyšší ceny zlata, ale poslední informace hovoří o zvratu.“ Deník The Times of India na toto téma napsal, že v srpnu stoupl dovoz zlata meziročně o 429 procent.
„Podle posledních dovozních čísel jen v srpnu bylo do státu Gudžarát dovezeno přibližně 23,7 tuny zlata, před rokem to bylo je 4,5 tuny. Dovoz to byl nejvyšší za posledních devět let… Rekordní nákup 10,6 tuny zlata provedla i burza Indie International Bullion Exchange. Byl to největší měsíční objem zlata zaznamenaný na burze od jejího založení“ píše deník.
Tevesová se ve studii nejvíc obává hrozby, kterou představuje jestřábí posun v politice Fedu (centrální banky USA) spolu s růstem ekonomiky. Síla dolaru by podle analytičky na pozadí americké výjimečnosti zatížila zlato.
PSALI JSME: Debaty o zlatu za tři tisíce dolarů neustávají
„Během předchozích cyklů snižování úrokových sazeb zlato během prvních dvou čtvrtletí kleslo v mediánu o devět procent po prvním zvýšení, ačkoli v historii poklesy byly i mnohem větší, a to až o 45 procent. V novějších cyklech uvolňování takové propady nebyly, ale zlato vykázalo vyšší zisky až 12 měsíců po prvním snížení úrokových sazeb.“
Tevesová se tak přidává k těm ekonomům, kteří mírní naděje na prudké oslabení dolaru a odpovídající růst ceny zlata po zahájení série snižování úrokových sazeb Fedu. Nicméně je přesvědčená, že cena zlata poroste ještě dlouho.
Ale jak uvedl analytik deníku The Financial Times Robert Armstrong: „Zlato je jednou z těch věcí, kvůli které se obchodníci na finančních trzích dokážou pohádat. Někteří ho považují za zbytečného domácího mazlíčka, jiní za jediného uchovatele hodnoty. Hašteření bývá upřímné, leč nekonečné.“
PSALI JSME: Ignorujte zlato v dolarech, dívejte se na eura, radí analytička MKS PAMP
(rek)