Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Vydařený start zlata do roku 2023

Cena zlata v poslední den minulého roku mírně vzrostla a v novém roce zdražování pokračovalo, takže žlutý kov nejenže uzavřel rok svým nejlepším čtvrtletím od června 2020, ale podle agentury Reuters ho i v prvním čtvrtletí roku 2023 očekává podobný vývoj.

Cena zlata v poslední den minulého roku mírně vzrostla a v novém roce zdražování pokračovalo, takže žlutý kov nejenže uzavřel rok svým nejlepším čtvrtletím od června 2020. Ilustrační foto: iStock

Důvodem je předpoklad pomalejšího zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed), kterou zřejmě budou i ostatní velké centrální banky následovat. Zlato v roce 2022 podle Reuters kleslo pouze o 0,5 procenta, přestože zvýšení úrokových sazeb Fedem v září stlačilo zlato na víc než dvouleté minimum, ale od té doby zlato zmenšilo své ztráty.

Podle Trading Economics zakončilo zlato minulý rok dokonce v mírném zisku 0,64 procenta, podle XE.com zisk zlata k poslednímu dnu minulého roku meziročně činil 3,64 procenta. Ve druhém případě však nešlo o průměrnou, ale meziroční aktuální cenu.

„Nedávné údaje o inflaci v USA ukazují, že spotřebitelské ceny se začínají trochu ochlazovat. To je povzbudivé pro býky (v burzovní hantýrce pro růstový trend – pozn. red.) na trhu s kovy a byl to jeden z důvodů, proč jsme viděli jejich vzestup,“ řekl Jim Wyckoff, hlavní analytik Kitco Metals.

V poslední obchodní den roku 2022 spotové zlato vzrostlo o 0,2 procenta na 1 818,70 dolaru za troyskou unci, první pracovní den v lednu zaznamenal další zdražení zlata nad 1 826 dolarů za unci. „Slabší americký dolarový index podporuje cenu zlata, a to jeho vyšší zisky ještě omezuje růst výnosů dluhopisů,“ doplnil Wyckoff.

PSALI JSME: Konec roku smazal všechny ztráty zlata

Americká centrální banka loni zvýšila úrokové sazby z téměř nulových v březnu na současné rozpětí 4,25 až 4,5 procenta v nejprudším růstu sazeb od 80. let, čímž srazila cenu zlata z březnových víc než 2 000 dolarů za unci zhruba o 200 dolarů. Nálada na trhu v roce 2023, poznamenávají podle Reuters analytici, bude řízena hlavně reakcí světových centrálních bank na bublající inflaci.

„Také investice do zlatých burzovních fondů by se po loňských silných odlivech mohly letos zlepšit,“ řekla agentuře Vandana Bhartiová, asistentka viceprezidenta pro komoditní výzkum v SMC Global Securities.

Investice do „papírového“ zlata zatím skutečně procházejí zajímavými vlnami. Do a krátce po přepadení Ukrajiny rudou armádou padlo na investice do zlatých akcií 19,6 miliardy dolarů. Od května ale začalo těchto investic v objemech od tří do pěti miliard dolarů měsíčně ubývat, což vydrželo až do listopadu. Novější data zatím nebyla zveřejněna.

Avšak u burzovních fondů se pohyby investic do papírového zlata počítají v desítkách tun, zatímco fyzického zlata si lidé kupují kolem 1 000 tun za rok. A centrální banky loni dokonce navýšily své držby zlata na historický rekord 36 746 tun ke konci listopadu. Jen za 11 měsíců loňského roku nakoupily 1 230 tun zlata.

PSALI JSME: Frank Holmes: Zlato bylo nejoblíbenějším aktivem roku 2022

(rek)