Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Veselý sentiment a potenciál zlata

Proč troyská unce zlata během jedné noci zdražila o 65 dolarů (1 600 Kč) má mnoho vysvětlení. Háček je v tom, že je těžké uhodnout, které je to správné.

Proč troyská unce zlata během jedné noci zdražila o 65 dolarů (1 600 Kč) má mnoho vysvětlení. Ilustrační foto: iStock

Buď se zlato svezlo s ostatními komoditami, nebo ho posílila nejistota zpožděného dopadu nových úrokových sazeb, nebo to byl nákup 400 tun zlata centrálními bankami, nebo spíš strach z dopadu covidových uzavírek na ekonomiku Číny, případně čistě burzovní spekulace, nebo jen levné zlato podnítilo nákupy.

V každém případě je tu banální konstatování, že se cena zlata prostě zotavila (ač by se podle všech ukazatelů zotavit ani náhodou neměla, pozn. aut.).

Navzdory nepatrnému poklesu ceny zlata o zhruba deset dolarů „se pokles zdá být omezený vzhledem k příznivému rizikovému profilu. Vzestupný potenciál ceny zlata je stále solidní, protože celkový sentiment na trhu je mimořádně veselý“, konstatovala blesková analýza společnosti FXStreet.

PSALI JSME: Centrální banky nakoupily ve čtvrtletí rekordních 399 tun zlata

Podle názoru Ole Hansena ze Saxo Bank cenu zlata podpořila zvýšená rizika hospodářského zpomalení. „Zastáváme názor, že střednědobý výhled inflace bude pravděpodobně v rozpětí čtyři až pět procent v celém příštím desetiletí.

S novou geopolitickou situací, kdy se svět rozděluje na dvě části a vše se točí kolem deglobalizace společně s energetickou transformací, stojíme před dekádou, která bude komoditně a kapitálově náročná a kde nedostatek surovin a práce udrží inflaci déle a vyšší než tři procenta…“

„Takový scénář v kombinaci s rizikem ekonomického zpomalení zvrátí očekávání, že centrální banky budou dál zvyšovat sazby, což pošle dolar a jeho výnosy dolů. To může podle našeho názoru vytvořit silnou podporu pro zlato a stříbro během roku 2023.

Základní podporu zlatu již poskytují centrální banky, které ho ve třetím čtvrtletí nakoupily rekordních 400 tun, čímž bohatě vykompenzovaly snížení investic do zlata na burzách o 227 tun,“ konstatoval Hansen.

PSALI JSME: Hlavní podezření padá na Čínu

Zlato minulý pátek zdražilo o tři a dolar klesl skoro o dvě procenta poté, co údaje o pracovních místech v USA zvýšily naděje, že americká centrální banka (Fed) bude při zvyšování sazeb méně agresivní.

Čtyři členové měnového výboru Fedu v pátek uvedli, že by na příštím zasedání uvažovali o menším zvýšení úrokových sazeb. A tak investoři nyní čekají na údaje o inflaci v USA, které budou zveřejněny koncem týdne. To by mělo vrhnout trochu víc světla na pohyb úroků v prosinci.

„Údaje o inflaci v USA mají schopnost vytvářet nebo ničit zlato,“ popsal situaci agentuře Reuters analytik City Indexu Matt Simpson. Konkurenční Bloomberg na svých názorových stránkách jen dodává: „Návod k přežití apokalypsy je docela jednoduchý. Jakmile vybavíte svůj bunkr konzervami a střelnými zbraněmi, získejte zásobu drahých kovů.“

PSALI JSME: Nový pohled na zlato a inflaci

(rek)