Zlato (oz) / USD
2 232,86
1,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Maďarsku byly objeveny obrovské zásoby zlata

Podle zprávy společnosti Hun-Mining Research, Development and Innovation je v pohoří Börzsöny v severním Maďarsku ložisko obsahující přibližně tisíc tun zlata a stříbra v hloubce kolem 150 metrů. To je množství, jež podstatně převyšuje zlaté rezervy Maďarské národní banky, které činí 100 tun.

V pohoří Börzsöny v severním Maďarsku je ložisko obsahující přibližně tisíc tun zlata a stříbra v hloubce kolem 150 metrů. Ilustrační foto: iStock

A to není všechno. Na základě průzkumu se nachází velké množství zlata a stříbra také v regionu Nagyírtáspuszta – Rózsabánya (rovněž součástí pohoří Börzsöny, pozn. aut.).

„S hodnotou zlata zatím dosahujícími přibližně 59 miliard eur by koncesní právo mohlo být přiděleno na těžbu až 9 000 tun zlata a stejné množství stříbra během zhruba 42 let,“ píše několik maďarských webů, jako např. Origo, Hungary Today nebo Promotions.

Po pěti letech výzkumu v regionu bude pro báňský úřad připravena technická dokumentace nezbytná pro otevření nového zlatého dolu.

PSALI JSME: Kde je Maďarsko na ligové tabulce zlatých rezerv?

„Na základě výsledků hlubinných vrtů by mělo být možné dosáhnout těžby zlata a stříbra pomocí technologie vymývání, čímž by se odstranila potřeba kyanidu, který byl v EU zakázán po znečištění řeky Tisy kyanidem z rumunských zlatých dolů v roce 2000,“ píše web Promotions.

Udělení koncesních práv na těžbu bude provedeno prostřednictvím mezinárodního výběrového řízení, přičemž se očekává zahájení provozu dolu za pět let.

„Tato investice má potenciál poskytnout zaměstnání pro 1 200 lidí a založit jeden z nejlukrativnějších zlatých a stříbrných dolů v Maďarsku. Vzhledem k cenným zdrojům v této oblasti by se projekt mohl vyvinout v jedno z největších světových ložisek zlata.“

PSALI JSME: V Evropě těží nejvíc zlata Turecko

(rek)

Další z kategorie Zlato