Zlato (oz) / USD
2 250,04
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V librách si vydělal skoro miliardu korun a stejně dal výpověď

Ve finančním světě se všichni podivili, že komoditní šéf australské finanční skupiny Macquarie Nick O’Kane dal výpověď a bude prý hledat uplatnění jinde. Proslavil se totiž tím, že vydělával víc než jeho šéfka nebo bossové amerických bankovních gigantů, jako Goldman Sachs, JP Morgan nebo Citigroup a další špičkoví manažeři z Wall Street.

V librách komoditní šéf australské finanční skupiny Macquarie Nick O’Kane vydělal skoro miliardu korun, ale stejně dal výpověď. Ilustrační foto: iStock

O’Kane pro společnost pracoval 28 let a po jeho výpovědi akcie Macquarie na začátku obchodování v Sydney klesly o 4,3 procenta. Není divu, když v posledním finančním roce vytvořil polovinu všech zisků firmy.

Komodity včetně výnosů Macquarie Gold, která se zabývá investováním do průzkumu zlatých zdrojů a těžby zlata v Austrálii, však měly mimořádný rok. O’Kane se zasloužil například o to, že se Macquarie stala nejmocnějším hráčem na americkém trhu s plynem a elektřinou.

„O’Kane je uznáván hlavně za to, že proměnil macquariskou obskurní divizi komodit a globálních trhů na velmoc poté, co v roce 2019 vsadil na zdánlivě skromné na obchodování s elektrickou energií v USA.

PSALI JSME: Další rekord. Ve čtvrtek zlato zdražilo nad 2 200 dolarů za unci

Správné načasování ale způsobilo, že Macquarie zaznamenala boom zisků poté, co ruská invaze na Ukrajinu a extrémní povětrnostní podmínky v některých částech světa vyvolaly masivní výkyvy globálních cen energií.“

Proto si podle britského webu This is Money šéf komodit v Macquarie za rok vydělal 31 milionů liber (v přepočtu cca 915 milionů korun, pozn. aut.). „Výdělek byl výsledkem zisku australské banky v komoditním byznysu, která obchoduje s ropou, plynem i elektřinou, vyskočily o 54 procent na 3,2 miliardy liber (94,4 miliardy korun).“

Nick O’Kane byl zaplacen lépe než sama generální ředitelka Macquarie Shemara Wikramanayakeová, která vydělala 17,6 milionu liber (520 milionů korun). Víc nevydělal ani šéf JP Morgan Jamie Dimon s příjmem něco málo přes 27 milionů liber (797 milionů korun).

PSALI JSME: Austrálie neposílila své zlaté rezervy už 26 let

A dokonce ani generální ředitel Goldman Sachs David Solomon s asi 20 miliony liber (necelých 600 milionů korun). Skotská bankéřka Jane Fraserová, generální ředitelka Citigroup, si převedla na účet jen 19 milionů liber, tedy v přepočtu jen něco přes půl miliardy korun.

Podle webu Financial News London australská firma dosáhla rekordních zisků druhý rok po sobě, což šéfovi komodit za dva roky vyneslo celkem 61 milionů liber, v přepočtu 1,8 miliardy korun.

Teď ale vedení Macquarie uvedlo, že její zisky za devět měsíců končících 31. prosincem minulého roku „prudce klesly“ ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Pokles zisků zaznamenala i divize O’Kanea, a to především ve srovnání s neobvykle silnou výkonnosti ve stejném období loňského roku. A to by mohl být, jak naznačují zasvěcenci, jeden z důvodů jeho odchodu.

PSALI JSME: Proč má Austrálie zlato v Londýně

(rek)

Další z kategorie Zlato