Zlato (oz) / USD
2 170,07
1,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Další rekord. Ve čtvrtek zlato zdražilo nad 2 200 dolarů za unci

Zlatá jízda pokračuje a cena troyské unce (31,1 g) ve čtvrtek vytvořila nový světový rekord, když zcela nečekaně překročila hranici 2 200 dolarů za unci. A podle serveru americké televize CNBC existuje prostor pro další růst jeho ceny, protože centrální banky pokračují v nakupování zlata v rekordních množstvích.

Cena zlata by se podle analytiků mohla ve druhé polovině letošního roku zvýšit na 2 300 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

„Cena zlata by se mohla ve druhé polovině roku zvýšit na 2 300 dolarů za unci, zejména kvůli očekávání, že by americká centrální banka (Fed) konečně mohla snížit úrokovou sazbu,“ řekl CNBC Aakaš Doši, komoditní analytik bankovního domu Citi s aktivy 2 411 miliard amerických dolarů.

Podle australské finanční skupiny Macquarie, která spravuje majetek v hodnotě 871 miliard australských dolarů, cena zlata ve druhé polovině roku vystoupá na další maxima.

I když její experti uznávají, že cenu nyní zvyšují fyzické nákupy, ve svém komentáři ze 7. března připsali nárůst ceny o 100 dolarů hlavně obchodům se zlatými futures, tedy spekulativním nákupům s předpokladem, že za tři měsíce bude cena zlata mnohem vyšší.

Centrální banky, které za poslední dva roky nakoupily přes dva tisíce tun zlata a které v nákupech pokračují i letos, také dokázaly posílit cenu zlata navzdory vysokým úrokovým sazbám a silnému dolaru, uvedli pozorovatelé trhu pro CNBC.

PSALI JSME: Zlatá vyhlídka podle JPMorgan Chase? Letos až na 2 500 dolarů za unci

Silnou poptávku po jistotě v podobě fyzického zlata podporuje jeho přitažlivostí jako bezpečného aktiva uprostřed rozbouřeného světa.

„Čína je hlavním motorem poptávky a není pravděpodobné, že by se chystala zpomalit. Nejenže je lídrem nákupů mezi centrálními bankami, ale slabá čínská ekonomika a tamní realitní bublina přitahují k bezpečnému aktivu množství investorů včetně individuálních,“ konstatuje CNBC.

Web DailyFX to nerozporuje, ale novou rekordní cenu 2 211,83 dolaru z prvního jarního dne připisuje reakci na měnové zasedání Fedu, který oznámil, že setrvává u plánu tří letošních snížení úrokových sazeb, protože trh už spekuloval jen se dvěma. Deset z devatenácti členů měnového výboru Fedu předpokládá letos snížení sazby nejméně o 0,75 procentního bodu.

„Potvrzení této projekce snižování úrokových sazeb Fedu vedlo k mírnému oslabení amerického dolaru a poklesu výnosů například dvouletého dluhopisu amerického ministerstva financí, což zlatu poskytlo munici k vytvoření nového historického maxima.“

PSALI JSME: Zlaté rekordy jsou jedna velká záhada

(rek)

Další z kategorie Zlato