
Téměř všichni analytici se ale shodují v názoru, že až se fondy obřích investorů znovu pustí do nákupů, vyžene to cenu zlata k novým metám a liší se pouze v tom, jak vysoko to bude. Po řadě měsíců vlažných zpráv z tohoto sektoru by již zmíněný obrat mohl nastat. Marketingová organizace obchodníků a producentů zlata World Gold Council to v nejnovější zprávě naznačuje.
„Zlaté ETF zažily celosvětově svůj nejsilnější měsíc od dubna 2022 a v červenci přilákaly 3,7 miliardy amerických dolarů. Šlo již o třetí měsíční příliv investic v řadě a týkal se všech regionů. Nové investice a rostoucí cena posunuly celkovou hodnotu zlata v těchto fondech na 246 miliard dolarů zajištěných 3 154 tunami, což je letos vůbec nejvíc,“ uvádí World Gold Council.
Správci burzovních fondů v červenci nakoupili 78 tun zlata, což je přibližně šestinásobek toho, co si pořídily všechny centrální banky světa.
PSALI JSME: Nákupy zlata centrálními bankami zpomalují
Celoročně evropské a severoamerické fondy zůstávají za ještě v červených číslech, ale v Asii prodloužily nákupní sérii na 17 měsíců. Nejsilnější byla v červenci indická poptávka následovaná Čínou a Japonskem pravděpodobně způsobená slabšími akciovými trhy a vysokými místními cenami zlata.
„Navzdory červencovému zpomalení zaznamenala Asie meziročně navýšení investic do zlata o 3,6 miliardy dolarů, což výrazně překonalo všechny ostatní trhy. Díky rekordním investicím a vyšší ceně dosáhla celková hodnota zlata v asijských fondech 15 miliard dolarů, což je historicky vůbec nejvyšší hodnota. Zasloužil se o to nejen nákup 47 tun zlata v letošním roce, ale i dvouciferné navýšení jeho ceny,“ konstatuje zpráva.
Je však třeba dodat, že investice do zlatých ETF v Evropě a Spojených státech jsou oproti asijským stále desetinásobné a právě jejich poptávka rozhodne o tom, kdo bude diktovat světovou cenu zlata. Zatím objemy obchodů se zlatem stoupají na obou stranách a v červenci činily 250 miliard dolarů za den, což je meziměsíční skok o 27 procent a vysoko nad průměr minulého roku 163 miliard dolarů.
PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy
(rek)