Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato jako bezpečný přístav

V pondělí se zlato dostalo do zelených čísel, ale údajně za to může jen oslabení dolaru. Hrátky velkého byznysu s přesouváním peněz ze zlata do akcií, z akcií do vládních dluhopisů, z dluhopisů do dolaru a z dolaru zase podle situace buď (ve špatných dobách) do zlata, nebo (v nadějných časech) do akcií nebo surovin mají pouze jeden účel – vydělat peníze. Investice do zlata obvykle míří jiným směrem. Do bezpečného přístavu.

u zlata se opravdu nedá počítat s jistým výnosem, ale zcela jistě vlastnictví zlata ještě nikoho, kromě krátkodobých spekulantů, o peníze nepřipravilo. Foto: iStock

Skutečnost, že na zlatu se aktuálně nedá moc vydělat neznamená, že vlastnictví zlata ztrácí význam například ve prospěch bitcoinu, který ze dne na den propadl o šest tisíc dolarů.

Upřímně, u zlata se opravdu nedá počítat s jistým výnosem, ale zcela jistě vlastnictví zlata ještě nikoho, kromě krátkodobých spekulantů, o peníze nepřipravilo. 

Stačí se podívat tři roky zpátky. Jak uvedl portál Yahoo, v roce 2018 zlato v amerických dolarech ztratilo 1,7 %, v roce 2019 získalo 18,3 % a v roce 2020 dalších 25,1 %. Letos ztrácí po dvou měsících 8,9 %. O peníze tedy přinejmenším ve střednědobém horizontu nikdo nepřišel.

Pozoruhodná prognóza Fitch

Ratingová agentura Fitch si ale myslí něco jiného. Upravila svoji prognózu zlata z níž vyplývá, že jeho cena se má letos z loňského ročního průměru 1771 dolarů za unci propadnout na 1600 dolarů za unci (původně to mělo být dokonce 1400 dolarů), v příštím roce na 1400 dolarů (původně 1200 dolarů) a v roce 2023 ponechává cenu 1200 dolarů za unci.

„Zvýšili jsme předpoklady o ceně zlata pro roky 2021 a 2022 na základě zvýšené poptávky v důsledku investičních toků a nákupů centrálních bank. Věříme, že se ceny ve střednědobém horizontu zmírní na 1200 USD/oz,“ píše agentura bez podrobnějšího odůvodnění.

A tak se můžeme připojit k poznámce předsedy australského státního Fondu budoucnosti Petera Costella citované portálem Yahoo: „Každý, kdo si myslí, že ví, jaké budou podmínky ekonomiky za tři roky, si dělá srandu.“

(rek)

Další z kategorie Zlato