Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bublina skandálu kolem zlatých cihel z Austrálie splaskla

Australská mincovna v Perthu (Perth Mint) se ohradila vůči tvrzení americké televize ABC převzaté i australskými médii, že bude muset od zákazníků v Číně stáhnout kilogramové zlaté cihly v hodnotě devíti miliard dolarů. Důvodem měl být údajně nižší obsah zlata.

Australská mincovna v Perthu (na snímku) se ohradila vůči tvrzení americké televize ABC, že bude muset stáhnout od zákazníků v Číně kilogramové zlaté cihly. Ilustrační foto: iStock

„V září 2021 byla Perth Mint upozorněna, že některé z jejích kilogramových slitků nesplňují specifikace Šanghajské zlaté burzy (SGE). Specifikace SGE požadují, aby nezlatá složka – tj. 0,01 procenta slitku nebo 100 dílů na milion (ppm) – neobsahovala více než 50 ppm stříbra,“ konstatovala televizní stanice ABC.

„Kilogramové zlaté cihly z Perthu skutečně obsahují až 0,01% nezlatých materiálů, včetně stříbra a mědi. Tyto specifikace jsou v souladu s mezinárodní tržní autoritou, Londýnským trhem s drahými kovy (London Bullion Market Association, pozn. red.),“ reagovala Státní mincovna v prohlášení, že není pochyb o ryzosti zlata, které prodala v Číně.

Vzhledem k povaze rafinace je v každém slitku určité množství zlata nad deklarovaných 99,99 procenta. V oboru se tomu říká „darování zlata“, protože zákazník za zlato navíc neplatí.

PSALI JSME: Kde je nejlevnější zlato?

Kilové cihly Perth Mint mají průměrnou čistotu zlata 99,996 procenta ve srovnání s průmyslovým standardem přibližně 99,992 procenta, uvedli Australané.

Čínská burza SGE také reagovala. Popřela, že by ji australský zpracovatel prodal nestandardní zlaté cihly a varovala, že by mohla podniknout kroky na ochranu své pověsti. „Příslušná média nesplnila povinnost přezkoumat obsah, který šíří, což způsobilo vážné poškození pověsti Shanghai Gold Exchange,“ uvedla burza na svém webu.

Čína jako největší světový spotřebitel zlata, v roce 2022 dovezla 1 002 tuny zlata, což je podle China Gold Association pokles o 10,63 procenta oproti roku 2021. Krom toho Čína loni vyprodukovala asi 498 tun zlata, což představuje meziroční nárůst o 12,24 procenta. Z Austrálie pocházelo zřejmě jen deset procenta dovezeného zlata.

PSALI JSME: Čína skoupila nejvíc zlata od roku 2018

(rek)

Další z kategorie Zlato