Každý rok se vytěží kolem 3 200 tun nového zlata, které se přidává k zásobám. To je v příkrém rozporu se všemi ostatními komoditami, jako stříbro, měď nebo jiné kovy, které se spotřebou nebo zpracováním neustále ztrácejí. Na rozdíl od zlata nejsou ostatní kovy recyklovány v míře kolem 99,9 procent, tak jako zlato. Navíc velká část roční produkce se ani nevrací na trh.
Poptávka tak roste a klesá z jiných důvodů. Čím víc cena roste, tím je poptávka přirozeně nižší. Zároveň tím víc jsou vlastníci zlata ochotní prodávat. To brzdí růst ceny. Naopak čím je zlato levnější, tím míň se ho dostává na trh, protože roste ochota počkat na příznivou cenu. A cena stoupá.
To, že cena zlata může stoupnout až k 10 000 dolarům, jak sní někteří, však může trvat desetiletí, pokud se toho dolar vůbec dožije. Mnoho vlastníků zlata by totiž s velkou radostí prodalo své unce už za 5 000 dolarů, ale zase se najde méně zájemců za tuto ceny nakupovat.
PSALI JSME: Zlato zlevnilo. Investoři vybírají zisky
„Investor přirozeně považuje unci zlata kolem 2 800 dolarů za drahou, když cena v posledních měsících vzrostla o 30 procent i víc. Zato vlastník zlata je ochotnější prodat. Přesně sem jsme se dostali v posledních týdnech.
Před americkými volbami vysoká míra nejistoty znamenala, že stále existovala ochota zaplatit za zlato mnohem vyšší cenu. Po volbách, které byly jednoznačné, je méně důvodů investovat do zlata. Prodejní tlak byl za posledních deset dní byl ale tak silný, že protipohyb je pravděpodobný,“ vychází z analýzy webu Pretiorates (Priority).
Potenciální prodejci podle něj promeškali ideální okamžik k prodeji, zatímco potenciální kupci zvažují, zda nezvýšit investice do zlata, dokud jsou nižší ceny. Všichni čekají na zvrat. Na bod zlomu. Jakmile se však tržní kyvadlo vychýlí na extrémně nízkou hodnotu, nepřijde obvykle nic jiného než silnější protipohyb.
PSALI JSME: Šance na levnější zlato nemusí trvat dlouho
(rek)