Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Utajené tuny zlata v BIS

V přehledu centrálních bank podle množství vlastněného zlata chybí významná instituce, která by co do množství spravovaného zlata aspirovala mezi deset nejbohatších na světě. Drží ho víc než například Evropská centrální banka (506 tun). Onou utajovanou institucí je Banka pro mezinárodní platby (BIS), která funguje jako centrální banka asi 60 centrálních bank.

Banka pro mezinárodní platby je nepochybně jedním z největších hráčů na mezinárodním trhu se zlatem. Ilustrační foto: iStock

Smyslem této banky je vytváření bankovních standardů a jejich zavádění do praxe pomocí centrálních bank (u nás ČNB, pozn. aut.). BIS také pro centrální banky vykonává tradiční bankovní služby. Jedná se například o transakce se zlatem nebo správu devizových rezerv. Zlata v BIS za poslední dva měsíce výrazně přibylo a nabízí se otázka, jak silný to může mít vliv na cenu zlata.

Podle posledních měsíčních zpráv se hodnota zlata drženého v BIS za duben a květen zvýšila o 6,9 miliardy dolarů, což by podle webu Goldreporter odpovídalo nákupu 114 tun zlata. To je víc než za stejné období koupily všechny centrální banky na světě dohromady. Naproti tomu v březnu BIS 65 tun zlata prodala.

Právě tyto obrovské pohyby zlata vyvolávají otázky. „Zda u těchto obchodů jde o fyzické nebo papírové zlato, zůstává v mlze.

PSALI JSME: Jak BIS a spol. manipulují s cenami zlata

Ke konci května ale BIS vykázala 44,17 miliardy dolarů v položce ‚Zlato a pohledávky ve zlatě ‘. Při ceně 1 964 dolarů za unci v poslední obchodní den v květnu by to odpovídalo 699,5 tuny zlata. Na konci března to bylo 585,38 tuny,“ vypočítal německý web.

Banka pro mezinárodní platby je tak nepochybně jedním z největších hráčů na mezinárodním trhu se zlatem. Navíc ve své funkci centrální banky centrálních bank svými transakcemi pravděpodobně výrazně cenu zlata ovlivňuje.

Na úrovni centrálních bank se zlato obvykle kupuje mimo burzy. To může mít také formu různých půjček nebo zástav. Ale pokud by BIS obchodovala se zlatem ve velkém i na hlavních obchodních místech, jako je americká burza Comex, pak to musí mít dopad na cenu zlata zcela jistě nezanedbatelný.

PSALI JSME: Zakrývá basilejská banka BIS „zlaté intervence“ centrálních bank?

(rek)

Další z kategorie Zlato