Zlato (oz) / USD
1 976,32
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ukrajina za válku platí i zlatem

Ukrajinská centrální banka prodala od začátku ruské invaze zlaté rezervy za 12,4 miliardy dolarů, cituje zástupkyni guvernéra banky Katerynu Rožkovou agentura Reuters. Měla to prohlásit v nespecifikované celostátní televizi. Na oficiálních webových stránkách Národní banky Ukrajiny (NBU) však nic takového nelze najít.

Ukrajinská centrální banka prodala od začátku ruské invaze zlaté rezervy za 12,4 miliardy dolarů. Ilustrační foto: iStock

Vicegevernérka řekla, že zlato se neprodává, aby podpořilo ukrajinskou hřivnu. „Prodáváme zlato, aby naši dovozci mohli nakupovat zboží potřebné pro zemi,“ uvedla bez dalších podrobností. Ukrajinská hřivna má pevně stanovený kurs k dolaru a euru, což je v zemi silně kritizováno. Pevný kurs je 29,5 hřivny za dolar, ale na devizovém trhu je to 38 hřiven za dolar.

Centrální bance to vyčítají nejen zástupci byznysu, ale i bankéři. Podle bývalého šéfa dozorčí rady Národní úvěrové banky, finančního analytika Andreie Onistrata, politika NBU již vedla exportéry k tomu, aby jednoduše přešli do stínové ekonomiky, aby nepřišli o 30 procent svých příjmů.

A co se zlata týče, usnesením národní banky byl na Ukrajině nyní zrušen zákaz prodeje a nákupu zlata, který byl aktuální na počátku války. K jeho vývozu už není třeba žádného povolení.

„Možná na začátku války měl zákaz prodeje zlata smysl. Navíc v podmínkách, kdy byl prodej slitků zakázán, nebylo možné ho kupovat ani od obyvatelstva, což je naštěstí pryč,“ konstatovala bankéřka Anna Zolotková, ředitelka oddělení finančních operací v Unex Bank.

PSALI JSME: Ukrajina brání i naleziště zlata

Ukrajina podle posledních údajů Mezinárodního měnového fondu z května letošního roku vlastnila 27 tun zlata, což bylo něco přes šest procent veškerých devizových rezerv. Dle ekonomického komentátora Oleha Hetmana má Ukrajina ve zlatě 22 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že ve válečném stavu je spousta uváděných dat nejistých, je otázkou, zda tomu tak opravdu je.

Jen během června se ukrajinské devizové rezervy podle serveru RBK Ukrajina snížily o 2,35 miliardy dolarů (o 9,3 %). „Rezervy klesly kvůli prodeji cizí měny ze strany NBU na mezibankovním devizovém trhu.“ V průměru je to dokonce 3,96 miliardy dolarů měsíčně od začátku války.

Od roku 2019 ukrajinská centrální banka pozvolna navyšovala rezervy ve zlatě z 20,5 tuny na letošních 27 tun. Historicky největší množství zlata měla Ukrajina v roce 2014, kdy to bylo 42,6 tuny.

Tehdy podle zdrojů z ukrajinské vlády bylo asi 40 tun zlata letecky dopraveno z Kyjeva do USA. Už tehdy čínský web SMM specializovaný na kovy napsal: „Spekuluje se, že důvodem převozu zlata je legitimní obava ukrajinské vlády, aby se těchto zlatých slitků nezmocnilo při invazi Rusko.“

PSALI JSME: Aktuální ukrajinské zlaté a devizové rezervy činí 29 miliard dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato