Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ukrajina brání i naleziště zlata

Potenciál ukrajinské zlaté rudy je asi 3 000 tun. V Karpatech zlaté rezervy dosahují 55 tun, celkové předpokládané zdroje Donbasu činí 400 tun. Za hlavní zlatonosné území je ale považován Ukrajinský štít – jeho celkové předpokládané zdroje jsou 2 400 tun zlata.

Potenciál ukrajinské zlaté rudy je asi 3 000 tun. Těžba zlata na Ukrajině prakticky neexistuje. Ilustrační foto: iStock

Ukrajinský štít se rozprostírá v délce 1 000 km od severozápadu, na jihovýchodě je pás široký 250 km. Je to území, kde probíhá většina obranných bojů Ukrajiny od Běloruska po Azovské moře. Konkrétně je to pás od Žytomyru, přes Dněpropetrovsk, Kryvyj Rih, Záporoží až po město Mariupol.

Těžba zlata na Ukrajině prakticky neexistuje. Jedním z důvodů je absence těžebního průzkumu. Další překážkou je obtížnost technologického procesu a těžby. Požadovaná výše investic do ukrajinských zlatorudných ložisek se zlatými rezervami 30-40 tun (Majske, Balka Široka) přesahuje 2,7 miliardy korun. Produkce zlata na takovém poli pak může dosáhnout tří tun ročně.

PSALI JSME: Aktuální ukrajinské zlaté a devizové rezervy činí 29 miliard dolarů

Obrovské investice do moderní společnosti těžící zlato totiž neznamenají jen důl a továrnu na koncentraci rudy, nýbrž celé nové město s vlastní energií, dopravou a dalšími systémy. Musí zajistit nejen těžbu zlata, ale také bezpečné pracovní podmínky a ochranu životního prostředí.

„Jde o komplexní a kapitálově náročný podnik. Nyní se podnikání více zaměřuje na rychlé projekty, kdy po investovaných penězích můžete za rok spustit výrobu a začít vydělávat,“ píše server Státní geologické služby Ukrajiny. Devizové rezervy Ukrajiny ve zlatě nejsou příliš veliké. Obsahují 27 tun zlata a tvoří něco málo přes šest procent veškerých rezerv země.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato?

(rek)