Zlato (oz) / USD
1 976,32
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Aktuální ukrajinské zlaté a devizové rezervy činí 29 miliard dolarů

Ukrajinské zlaté a devizové rezervy jsou díky vnější finanční podpoře na úrovni 29 miliard dolarů, tedy na stejné úrovni, jako před ruskou invazí, uvedl minulou sobotu ve státní ukrajinské televizi prezidentův ekonomický poradce Oleh Ustenko.

Aktuální ukrajinské zlaté a devizové rezervy činí podle prezidentova ekonomického poradce Oleha Ustenka 29 miliard dolarů. Ilustrační foto: iStock

„Před válkou to bylo 29 miliard dolarů, pak to kleslo na 27,5 miliardy dolarů, pak došlo k měnové injekci a jsme opět na úrovni 29 miliard dolarů,“ řekl podle agentury Reuters Ustenko a vyjádřil přesvědčení, že se podaří udržet stabilní kurz ukrajinské měny (hřivny).

Podle březnové statistiky Světové rady pro zlato (World Gold Council), respektive podle ledových dat Mezinárodní finanční statistiky Mezinárodního měnového fondu, měla Ukrajina na konci prvního měsíce letošního roku ve svých devizových rezervách 27,1 tuny zlata, tedy 5,4 procenta celkových rezerv.

PSALI JSME: Ukrajina vyzvala k ukončení členství Ruska a Běloruska v MMF a SB

Statistické údaje World Gold Council (WGC) ukazují, že nebýt roku 2014, kdy na Ukrajině začaly proruské nepokoje a kdy se rozhořel ozbrojený konflikt na východě země, byla by Ukrajinská centrální banka v posledních dvaceti letech spíše kupcem zlata, než jeho prodejcem.

Toho roku Ukrajina prodala 18,7 tuny zlata ze svých rezerv, zjevně v souvislosti s financováním ozbrojeného konfliktu. V letech 2002-2021 podle WGC Ukrajina nakoupila celkem 33 tuny zlata (z toho cca desetinu, 2,7 tuny, v posledních třech letech, pozn. aut.) a prodala 35,7 tuny žlutého kovu.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato?

(luk)

Další z kategorie Zlato