„African Gold Refinery již vyvezla 3,8 tuny zlata, které mohlo pocházet z Jižní Ameriky. Policie však drží zbývajících 3,6 tuny, protože čeká na rozhodnutí generálního prokurátora, zda ho má zabavit a trestně obvinit ředitele společnosti,“ cituje mluvčího ugandské policie Freda Enangu agentura Associated Press.
„Rafinerie, která má licenci na zpracování surového zlata, dosud neprozradila, odkud sporná zásilka pochází. Existuje možnost, že by zlato mohlo pocházet z Venezuely, ale to není potvrzené,“ řekl mluvčí a dodal, že alternativou je uvolnění zlata, pokud budou Ugandě zaplaceny příslušné daně.
Vládní média, která rovněž citovala ugandskou policii tvrdí, že zlato pochází z Venezuely, což by mělo podléhat americkým sankcím uvaleným na zlato, které je klíčovým ekonomickým pilířem vlády prezidenta Nicolase Madura.
Belgický magnát Alain Goetz, který v roce 2014 africkou rafinerii zlata založil, pro Associated Press řekl, že firma se při dovozu sporné zásilky nedopustila žádného trestného činu, protože zlato v jakémkoli stupni čistoty „může zpracovávat nebo přepracovávat“.
„Nic o zlatě nevědí,“ řekl na adresu ugandské policie. Stěžoval si rovněž, že rafinerie, pro kterou nyní pracuje jako poradce, když prodal svůj podíl investorovi z Bahrajnu, nemohla už 17 dní nic exportovat, což mělo firmu poškodit, protože se obchodníci přesunuli do jiných metropolí, jako je například Nairobi v Keni.
Podezření nestačí
Není to poprvé, kdy je rafinerie, která se nachází v Entebbe, 43 km od hlavního města Kampala, vyšetřována kvůli podezřelému jednání. Aktivisté z iniciativy Sentra, jejímž spoluzakladatelem je herec George Clooney, tvrdí, že zpracovává minerály z konfliktních zemí v regionu, zejména Konga.
Hodnota vývozu zlata z Ugandy v posledních letech prudce stoupla, i když přímo v zemi se moc netěží. Přesto je zlato spolu s kávou hlavní exportní komoditou Ugandy. Hodnota vývozu zlata vzrostla v rozpočtovém roce 2016 na 204 milionů dolarů.
Sentry už v roce 2018 uvedla, že zlato vytěžené z konfliktních oblastí ve východním Kongu, se může díky rafinerii v Ugandě dostat na mezinárodní trhy. Aktivisté tvrdí, že „podniková síť ovládaná belgickým magnátem Alainem Goetzem rafinuje nelegálně pašované zlato z východního Konga v Ugandě a pak ho exportuje prostřednictvím řady společností do Spojených států a Evropy.“
Výzva
To také přimělo ugandské úřady, aby rafinerii kvůli případnému praní špinavých peněz prověřily a vyzvaly Spojené státy, Radu bezpečnosti OSN a Evropskou unii, aby „vyšetřily a případně sankcionovaly společnosti rafinující zlato, obchodní společnosti a ty, kteří mají z nelegálního zlata prospěch“.
African Gold Refinery veškerá obvinění odmítla s tím, že dodržuje zákony, uzavírá Associated Press.
(rek)