Zlato (oz) / USD
2 892,50
0,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tři tisíce dolarů za unci zlata? A co bude dál?

Včerejší rekordní cena je dnes v červených číslech a specialisté na vzácné kovy už se začínají zabývat tím, co se stane, až bude unce zlata za 3 000 dolarů. Ale jakmile zlato na 3 000 dolarů dosáhne, měli bychom být opatrní, varuje Moneyweb.

Globální investice do zlata loni dosáhly čtyřletého maxima, což pomohlo ročnímu výnosu zlata ve výši 26 procent. Ilustrační foto: iStock
Globální investice do zlata loni dosáhly čtyřletého maxima, což pomohlo ročnímu výnosu zlata ve výši 26 procent. Ilustrační foto: iStock

Hlavně proto, že za dnešní vysokou cenou je příliš mnoho impulsů. Například geopolitická rizika se mohou rychle rozptýlit. Nejistota kolem nové Trumpovy administrativy může také záhy vyprchat.

Nicméně tato rizika spolu s pokračující poptávkou centrálních bank jsou dnes hlavními důvody, proč má mnoho analytiků pro letošní rok optimistické prognózy.

Světová rada pro zlato (WGC) ve své výroční zprávě za rok 2024 uvádí, že centrální banky nakoupily 1 045 tun zlata. Podle WGC existují předpoklady, že mohou v roce 2025 své čisté nákupy nad tisíc tun tun zopakovat.

„Předpovídání poptávky centrálních bank je ze své podstaty náročné vzhledem k tomu, že je často spojeno s politikou a ne s makroekonomickými hybateli, což vede k rozšíření pásma nejistoty,“ poznamenává analytik jihoafrické Nedbanky Van Graan na Moneywebu a upozorňuje na riziko nadhodnocení těchto nákupů.

PSALI JSME: Světová rada pro zlato: Globální poptávka po zlatě byla vloni rekordní

„Většina komentátorů říká, že pravděpodobnost silného nákupu centrálních bank je vysoká. Ale část nejistot, které v současnosti ve světě jsou, se může rozplynout. A tak se ptám: Co když dojde k řešení války na Blízkém východě nebo mezi Ruskem a Ukrajinou? Před šesti měsíci se to zdálo nepravděpodobné, ale dnes?“

Globální investice do zlata loni dosáhly čtyřletého maxima, což pomohlo ročnímu výnosu zlata ve výši 26 procent. Celkové investice do zlata činily 90 miliard dolarů, za které se prodalo 1 180 tun vzácného kovu. Přesto podle WGC existuje dostatek důvodů pro další růst ceny.

Zlaté burzovní fondy, které obvykle diktují cenu zlata, se ještě nerozjely, obchody s fyzickým zlatem neustávají a investice založené na zlatých opcích se spoléhají na nižší úrokové sazby, měkčí dolar a geopolitická rizika.

„Avšak stejně jako u každého trhu existuje fáze růstu, kdy je posledních 10 procent nebo 15 procent zvýšení ceny přehnaných, protože mnozí začínají obchodovat ze strachu, že promeškají nějakou příležitost,“ kontruje Van Graan.

PSALI JSME: Cenu zlata ovlivňují spíš pocity než reálná data

„Konkrétně, když s tím začnou drobní investoři, stane se to hlavním proudem. Už to vidíme tam, kde lidé stojí ve frontě na nákup zlatých mincí a ve městech, kde přibývá billboardů nabízejících nákup zlata.“

Ve čtvrtek se dokonce pod náporem investorů zhroutily stránky Korejské zlaté burzy. Podle portálu Business Korea přes pět hodin čekalo 19 tisíc investorů na připojení aby investovali v přepočtu 1,8 miliardy korun za den, což tamní burza od svého vzniku nepamatuje.

Nejtěžší je pak odhadnout, kdy už se trh začne přehřívat. Tím spíš, že dění kolem zlata postrádá veškerou logiku. Jako třeba ve čtvrtek, kdy oslabil dolar, poklesly výnosy amerických vládních dluhopisů a zlato v rozporu s letitou zkušeností místo zdražení zlevnilo.

PSALI JSME: V Jižní Koreji zlato zafungovalo jako záchranná brzda

(rek)

Další z kategorie Zlato