Zlato (oz) / USD
2 040,00
0,11 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trhy dál tápou, zlato vyčkává

Dočíst se, že za 2 047 dolaru cena zlata popadla na minimum a pokud klesne na 2 030 dolarů, začnou se kupci o zlato zase prát, by ještě před pár měsíci byla science fiction. Zlato pohodlně usazené nad ještě nedávno legendárními dvěma tisíci dolary s ročním ziskem přes 200 dolarů za pouhou troyskou unci (31,1 gramu), však odvedlo těm, kteří si ho pořídili před rokem, vynikající práci.

Celý tento týden se odhady dalšího vývoje ceny zlata točí jen kolem zveřejnění zápisu ze schůze měnového výboru Fedu. Ilustrační foto: iStock

Celý tento týden se odhady dalšího vývoje ceny zlata točí jen kolem zveřejnění zápisu ze schůze měnového výboru Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.). Po třech dnech nedočkavých spekulací, jak se budou dál vyvíjet úrokové sazby, a středečním zveřejnění názorů amerických centrálních bankéřů, však trhy příliš nezmoudřely.

Zápis jen naznačil, že úrokové sazby jsou pravděpodobně blízko svého vrcholu, ale ono slůvko pravděpodobně zaselo další semínka nejistoty ohledně budoucnosti.

PSALI JSME: Tři scénáře vývoje ceny zlata v roce 2024

Bankéři sice zmínili pokrok v boji s inflací, avšak poznamenali, že okolnosti by mohly vyžadovat udržení úrokových sazeb na současné úrovni déle, než trhy předpokládaly. Žádné přímé vodítko o načasování, kdy by mohlo snižování úrokových sazeb začít, se neobjevilo.

Jeden z bankéřů Fedu, Thomas Barkin, například vyjádřil přesvědčení, že americká ekonomika sice je „na dobré cestě, ale možné zvýšení sazeb zůstává dál ve hře“. Za jisté lze považovat pouze to, že nynější vysoké úrokové sazby, které jsou víc než dvě procenta nad inflací, vydrží déle, než trhy předpokládají.

Z toho se odvinulo mírné posílení dolaru a stabilizace výnosů amerických vládních dluhopisů. A tím pádem se přesun investic do zlata přinejmenším odkládá, protože na bezpečných amerických dluhopisech se dá vydělat víc než na podobně bezpečném zlatě. Tím spíš, že Fed, na rozdíl od naší centrální banky, zkoumá i zaměstnanost v soukromém sektoru.

PSALI JSME: Zlato vstupuje do roku 2024 s vyhlídkami na rekordy

Ta je pro vývoj ceny dolaru stejně důležitá jako úrokové sazby. Obecně lze říci, že vyšší zaměstnanost má pozitivní dopad na spotřebitelské výdaje a stimuluje ekonomický růst. Takže její vysoká hodnota je vnímána jako růstový impuls pro americké hospodářství, potažmo dolar.

A protože trhy se po zveřejnění zápisu z jednání měnového výboru Fedu k ničemu zásadnímu nedobraly, vyčkávají nyní, jaká data přijdou z trhu práce. Ta mají být zveřejněna v pátek. Co to udělá s cenou zlata, se tak nejspíš dozvíme buď dnes, nebo až s příchodem příštího týdne.

PSALI JSME: Spekulace se rojí: Koupit zlato, nebo prodat?

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato