Zlato (oz) / USD
2 043,41
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spekulace se rojí: Koupit zlato, nebo prodat?

Rok 2024 začal rekordně vysokou cenou zlata, což pro mnohé soukromé investory byl signál na jeho prodeji něco vydělat. Pro zlato může být rozkol mezi soukromými investicemi a centrálními bankami zásadní.

Největší britská banka HSCB prognózuje průměrnou letošní cenu zlata na 1 825 dolarů. Podle analytiků bude cena za jednu unci výrazně vyšší. Ilustrační foto: iStock

Zatímco centrální banky nakupují zlato, jako by to byl základ globálního měnového systému, soukromý kapitál ho začal prodávat nebo se jen vyhýbat možnosti investovat do drahého kovu, když akcie při vší nestálosti loni tolik vynesly.

Cena zlata, která na začátku prosince podle Trading Economics dosáhla nového rekordu na spotovém trhu 2 150 dolarů za troyskou unci, rok 2023 zakončila rekordy ke konci roku, ke konci čtvrtletí, konci měsíce i víkendu, pokud jde o americkou měnu. Zlato od předchozího Silvestra vzrostlo o 13,7 procenta a zakončilo minulý rok na 2 062 dolarech za unci.

„Vysoké úrokové sazby a rekordní ceny zlata odrazují nové kupce od investic do zlata a zároveň vyzývají stávající investory k vybírání zisků.

Naproti tomu centrální banky vedené Čínou pokračují v nákupech zlata bez ohledu na cenu a hromadí ho nejrychlejším tempem od počátku 60. let, když se snaží dedolarizovat své zahraniční rezervy, aby snížily dopad případných amerických sankcí,“ píše Adrian Ash na webu obchodníka BullionVault, který spravuje svým klientům 47 tun zlata.

PSALI JSME: Zlato vstupuje do roku 2024 s vyhlídkami na rekordy

S výprodejem to asi nebude tak strašné, jak píše Ash, když zlato od začátku roku 2024 podle obchodování na rozdílový kontrakt, který sleduje srovnávací trh pro tuto komoditu, kleslo jen o 0,39 procenta.

Podle makro modelů Trading Economics a analytiků se zlato bude obchodovat za 2 089,21 dolaru do konce čtvrtletí. „Při pohledu do budoucna odhadujeme, že se za 12 měsíců bude obchodovat na 2 158,85 dolaru.“

Do toho přichází „pecka“ od největší britské banky HSCB, která prognózuje průměrnou letošní cenu zlata na 1 825 dolarů. Do toho všeho se ještě vložili analytici, kteří varovali, že očekávané zveřejnění zápisu měnového výboru americké centrální banky (Fed) „nemusí zasáhnout tak holubičí strunu, jak se očekávalo“ jak píše Investing.com.

Předseda Fedu Jerome Powell dle nich poskytl jen mizivé vodítko ohledně načasování a rozsahu snížení úrokových sazeb. Několik představitelů Fedu po prosincovém zasedání dokonce brzké snížení sazeb odmítlo.

PSALI JSME: Tři scénáře vývoje ceny zlata v roce 2024

(rek)

Další z kategorie Zlato