Švýcarské celní orgány na rozdíl od Velké Británie nezveřejňují toky zlata pokud se týkají centrálních bank. Tím by se mohly vysvětlovat občasné nesrovnalosti v celních údajích zveřejněných po roce 2022, které naznačují, že zlato nakoupené v Londýně putuje nejprve do Švýcarska, odkud teprve zamíří na místo určení.
„Švýcarsko se nyní v podstatě stalo překladištěm zlata na jeho cestě na Dálný východ,“ uvedla Goldman Sachs. Tyto mechanismy a podrozvahové držby zlata, jsou strategie známé již léta, jen frekvence a rozsah těchto nákupů se výrazně zvýšily.
PSALI JSME: Nakoupila Čína v utajení 60 tun zlata?
A netýkají se jenom Číny. I jiné země, jako Spojené arabské emiráty nebo Saúdská Arábie, používají podobné strategie k tichému hromadění zlata. Skrytá povaha těchto transakcí pramení ze snahy udržovat nízké ceny a zároveň vydatně navyšovat zásoby.
Konečně i státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), používají podobné mechanismy, když strategicky akumulují zlato, přičemž dbají, aby nevzbuzovaly obavy o dostatečnou nabídku.
PSALI JSME: Čína prý má dvakrát víc zlata, než oficiálně přiznává
Právník a investiční bankéř James Rickards již dříve hovořil o způsobech, jak tajit množství zlata v rezervách, založených na údajích o čínské těžební produkci, dovozu zlata, aktivitách Lidové osvobozenecké armády, která nejen střeží transporty, ale také spravuje část zlatého pokladu.
„Nedávno jsem byl ve Švýcarsku a setkal jsem se tam s rafinéry, kteří prodávají zlato Číňanům a na základě mnoha zdrojů to vypadá, že tak mají pravděpodobně víc zlata než říkají, možná 4 000 tun, možná dokonce i 5 000 tun zlata. Rusko je mnohem transparentnější než Čína, ale i ono ztrojnásobilo své zlaté rezervy za něco málo přes deset let.“
PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy
Toho si všímá i telavivský deník The Jerusalem Post, který rovněž napsal, že čínská armáda je kupcem zlata již léta, protože působí mimo rozvahu centrální banky, což umožňuje diskrétní akvizice jako vlastní samostatná entita. Rickards to svou osobní zkušeností ostatně také potvrzuje.
Zmíněná analýza Goldman Sachs poměrně jasně osvětluje restart dynamiky globálního trhu se zlatem. Uvádí v ní, že pohyb ceny zlata se stále víc řídí fyzickými nákupy, než korelací s dolarem nebo úrokovými sazbami. Právě tajné nákupy dle této analýzy od vstupu ruských okupačních vojsk na území Ukrajiny vykolejily cenu zlata z tradičních korelací.
PSALI JSME: Zlato, které není vidět, vede k rekordním cenám
(rek)