Jihoafrické doly se na světě řadí k těm nejhlubším a nejnáročnějším na lidskou práci. Vysoké těžební náklady, časté nehody a legislativní změny vedou k rychlému úpadku těžby v zemi, která byla kdysi největší producenta zlata na světě. Meziroční těžba zlata v Jižní Africe klesla v květnu o 16 procent a pokračuje tak v poklesu již osmý měsíc v řadě.
Jihoafrický ministr minerálních zdrojů Gwede Mantashe proto nedávno představil veřejnosti nový návrh pro vydávání těžebních licencí a nakládání s nerostným bohatstvím země.
Jako součást každé nově vydané těžební koncese by nyní měl jít pětiprocentní podíl ze zisku zaměstnancům a dalších pět procent místním komunitám. Těžařům se také nelíbí, že návrh požaduje vyplatit stejným příjemcům jedno procento zisku před zdaněním, tzv. EBITDA, a to i v letech, kdy nebudou vypláceny řádné dividendy.
Těžba zlata na hranici možností
Podle Sipho Pityany, předsedy představenstva společnosti AngloGold, tak vláda svou snahou rozprostřít bohatství do okolí místa těžby jen firmám ztěžuje možnost nakládat se svými aktivy. Těžaři napříč celou zemí byli navíc v posledních letech kvůli rostoucím nákladům a klesajícím cenám kovů nuceni omezovat produkci a rušit pracovní místa.
„Pokud celé průmyslové odvětví říká, že návrhy odvětví zničí, měli byste je vyslechnout,“ řekl pro Bloomberg Pityana a dodal: „vrstvy takových věcí činí těžbu neinvestovatelnou, a to mluvíme o odvětví, které už nemá dál kam jít.“
Zlato lze těžit i jinde
AngloGold je třetí největší světový těžař zlata. Firma sídlí v Jižní Africe a je listovaná na tamní burze. V zemi na jihu Afriky nyní těží kolem 13 procent své produkce, ještě v roce 2007 to přitom bylo 43 procent svého zlata. Společnost však byla v poslední době nucená odprodat některá aktiva, aby narovnala své hospodaření.
Vzhledem k problematické situaci v zemi zpochybňují někteří akcionáři další působení firmy v zemi a zvažují případné možnosti. Na stole je přitom možnost rozdělit firmu na dvě části, přičemž jedna by působila v Jižní Africe a druhá ve zbytku světa.
„Lidi se ptají, zda se rozdělíme na dva podniky. Je to možnost, která zůstává na stole. Ještě to ale není rozhodnutá věc,“ konstatoval Pityana.
(ska)