Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Těžba zlata je stále dražší

V roce 2022 dosáhly průměrné náklady na těžbu zlata rekordní výše, když meziročně vzrostly o 18 procent na 1 276 dolarů na troyskou unci (31,1 gramu). To bylo o 160 dolarů na unci víc než při předchozím rekordu z roku 2012.

V roce 2022 dosáhly průměrné náklady na těžbu zlata rekordní výše, když meziročně vzrostly o 18 procent na 1 276 dolarů na troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

Vše začalo vypuknutím pandemie v roce 2020, kdy se náklady těžařů zvýšily kvůli narušení světových dodavatelských řetězců. Tuto situaci pak ještě zhoršilo přepadení Ukrajiny v únoru 2022 a následný růst cen ropy a plynu.

To mělo vliv i na těžaře zlata a také přispělo zvýšení cen klíčových spotřebních materiálů, jako jsou kyanidy nebo výbušniny. Další tlak přišel z napjatých trhů práce v hlavních zemích produkujících zlato, což vedlo ke zvýšeným nákladům na mzdy.

PSALI JSME: Ukrajina brání i naleziště zlata

Sankce uvalené po invazi na Ukrajinu vedly k výraznému zvýšení nákladů hlavně u ruských těžařů. Ti se potýkali s prudkým nárůstem inflace a zvýšenými logistickými náklady. V důsledku toho se celkové náklady na vykutání unce zlata v Rusku meziročně zvýšily o 28 procent na 1 018 dolarů.

To je sice míň než celosvětový průměr, ale naposledy tam tak vysoké náklady měli v roce 2013. Od té doby dobývali zlato na Sibiři za cenu kolem 700 dolarů na unci, jak uvádí organizace těžařů a zpracovatelů zlata WGC.

PSALI JSME: Bude zlata nedostatek?

(rek)

Další z kategorie Zlato