Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tajnosti kolem čínského zlata

Čína je podle oficiálních statistik šestým největším držitelem zlata na světě, ale realita by se mohla značně lišit, protože data, která Čína uvádí, jsou vychýlená spíš směrem dolů, říká expert americké banky Wells Fargo.

Kolik má Čína zlata je pro trh s drahými kovy stále tajemstvím, ale nejpravděpodobnější je, že ho vlastní víc, než se uvádí. Foto: iStock

Vzhledem k tomu, že Čína je největším spotřebitelem a výrobcem zlata na světě a druhou největší ekonomikou světa, mohla by vlastnit víc zlata, než ukazují statistiky Čínské lidové banky, dodává šéf správy aktiv Wells Fargo John LaForge. „Nenechte se zmást oficiální statistikou, Čína a čínští občané mají zlato rádi,“ říká na webu Kitco News.

Podle posledních oficiálních údajů Čína v roce 2019 přidala do svých rezerv 106 tun zlata, čímž se celkové zásoby zlata zvýšily na 1948 tun. Díky tomu je čínský zlatý poklad šestý největší na světě. Někteří investoři se ale domnívají, že se jedná o nepoměr, když je Čína druhou největší ekonomikou světa.

„Kolik má Čína zlata je pro trh s drahými kovy stále tajemstvím, ale nejpravděpodobnější je, že ho vlastní víc, než se uvádí,“ pokračuje LaForge. „Čína produkuje mnoho ekonomických údajů. Můžeme sledovat ekonomická čísla od HDP po velmi specifické kategorie, jako je dovoz mědi, polovodičů nebo dveřních klik. Zlato je však jednou ze složek ekonomických údajů, jež jsou obtížně identifkovatelné a které mohou být matoucí.“

Čína a její občané rádi drží zlato jako investici a podle údajů Wells Fargo tento trend potvrzují dovozy žlutého kovu z Hongkongu na pevninskou Čínu. „Jedná se o 400 tun, což je čtyřikrát víc než uvádí oficiální statistika čínské centrální banky. Kam to zlato dál putuje, se lze jen dohadovat,“ uzavírá LaForge.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato