Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Svět procitl. Zlato je opět lepší než dolar

Cena zlata už třetí týden v řadě překonává dolar, protože známky méně agresivního Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.) v útoku na růst úrokových sazeb a nepokoje v bankovním sektoru vystrašily spekulanty z Wall Streetu natolik, že přestali myslet na vysoké zisky a začali se starat o zajištění toho, co už dokázali vydělat. A znovu objevili kouzlo zlata.

Cena zlata už třetí týden v řadě překonává dolar. Ilustrační foto: Shutterstock

Ceny drahých kovů tak na grafech analytiků začaly v obvyklých vlnovkách stoupat, burzovní fondy s akciemi odvozenými od ceny zlata si po mnoha měsících nezájmu začaly připisovat zisky a poskytovat jeden z osvědčených bezpečných přístavů v rozvlněném finančním oceánu, zvláště když se osvědčená hráz amerického dolaru propadla na sedmitýdenní minimum vůči koši světových měn.

Oslabení dolaru přišlo poté, co Fed zvýšil základní úrokové sazby a naznačil, že bouře ještě neskončila a lepší počasí není v dohledu. Fed se tak rozhodl dát přednost ochlazení ekonomiky před posílením měny, přestože čerstvá bankovní krize znovu ukázala, jak osudový dopad můžou mít vysoké náklady na půjčky.

PSALI JSME: Zlato už potřetí přeskočilo laťku 2 000 dolarů za unci

Cena zlata tak stále číhá nedaleko psychologické hranice 2 000 dolarů za troyskou unci připravena na její opětovné zdolání. Žlutý kov už je blízko. Méně než 100 dolarů od rekordu 2 074 nebo 2075 dolarů (záleží na tom, jak to kdo počítá) dosaženého během pandemie v roce 2020.

Kolaps několika regionálních amerických bank přiměl v posledních třech týdnech investory k přesunu části bohatství do zlata, ale nejenom ty velké korporátní, nýbrž i ty obyčejné maloobchodní, což způsobilo přetlak poptávky a růst ceny. Kvůli zahnání obav z nákazy, regulátoři sice zasáhli rychle, aby obnovili důvěru v bankovní systém, ale trhy se stále potýkají s nedůvěrou.

Zlato tak opět získalo svůj lesk a zbavilo se tíhy dolaru a rostoucích výnosů z jeho spekulativních derivátů. Ale každá bouře se jednou utiší. Přijde nový den. Co přinese, však nikdo s jistotou neví.

PSALI JSME: Čekají zlato nová maxima?

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato