Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Buďte chytří, radí „bohatý táta, chudý táta“: Kupujte, zlato, stříbro, bitcoin

Banky s oblibou tvrdí, že „stříbro je zlatem chudých“. Damian Courvalin, vedoucí energetického výzkumu ve společnosti Goldman Sachs se domnívá, že „zlato se možná stává kryptoměnou pro chudé“. Courvalin to řekl minulý týden v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Krypto a zlato se nemusí navzájem kanibalizovat, tvrdí Damian Courvalin, vedoucí energetického výzkumu ve společnosti Goldman Sachs. Ilustrační foto: iStock

V současné době je podle Courvalina na trhu k dispozici pro investování více než 100 milionů dolarů. „Hodnotou kryptoměn je jejich síť, podobně jako hodnota ropy spočívá v tom, že se spotřebovává. U zlata, diamantů a umění tomu tak není. Je to prostě čistě defenzivní aktivum, které může ve významném časovém období překonat výkonnost,“ vysvětlil Damian Courvalin.

„Historicky jsme tvrdili, že krypto a zlato se nemusí navzájem kanibalizovat,“ uvedl dále v rozhovoru, ale současně řekl, že finanční prostředky začínají proudit od zlata k bitcoinu, protože se „stupňují obavy z inflace“.

PSALI JSME: Zlato čeká boom. Jeho cena překročí dva tisíce dolarů za unci

„V tuto chvíli může existovat dostatek bohatství, které lze alokovat do obou, zejména si myslím, že tento inflační signál začíná být naléhavější,“ pokračoval Courvalin a poznamenal, že když Čína zakázala kryptoměny, tamní investoři se přesunuli do zlata.

V říjnu miliardář a manažer hedgeových fondů Paul Tudor Jones řekl, že v současné době vyhrává krypto závod se zlatem: „Teď bych mu dal před zlatem přednost.“ Z opačné strany zastánců zlata nedávno zazněl názor egyptského miliardáře Naguiba Sawirise. Ten prohlásil, že pokud jde o zlato, zůstává býkem, a nemá v úmyslu investovat do kryptoměn, jako je bitcoin.

PSALI JSME: Miliardář vložil polovinu majetku do zlata

„Takové investice jsou velmi riskantní,“ citoval miliardáře národní deník The National News. „Jsem stále velmi optimistický (vůči zlatu) a je to bezpečný přístav. Lidé nyní srovnávají bitcoin se zlatem; to je špatné srovnání,“ řekl Sawiris, jenž letos spustila investiční fond ve výši 1,4 miliardy dolarů, který se bude věnovat investicím do těžby zlata.

A pak jsou tu tací, kterým se líbí jak zlato, tak bitcoin. Například autor knihy Bohatý táta, chudý táta Robert Kiyosaki doporučuje jako investici jak bitcoin, tak zlato. Ve své poslední předpovědi varoval před obřím krachem trhu, po němž bude následovat nová deprese. Doporučil: „Buďte chytří: Kupujte, zlato, stříbro, bitcoin.“

PSALI JSME: Kiyosaki se připojil k Bank of America: 3000 dolarů za unci!

(luk)