Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi si v srpnu koupili přes půl tuny zlata

Český statistický úřad zveřejnil srpnová data o dovozu zlata do České republiky. Z nich lze vypozorovat, že v posledních třech měsících dovoz vzácného kovu pozvolna roste, ale zdaleka nedosahuje hodnot z prvních měsíců roku, kdy šlo více než o tunu zlata měsíčně.

Tuzemští investoři si letos obvykle pořizují kolem 300 kilogramů zlata měsíčně. Ilustrační foto: iStock

Od ledna do začátku září bylo do Česka dovezeno 7,5 tuny zlata, po odečtení exportu se tak v českých domácnostech rozptýlilo 5,8 tuny zlata v hodnotě 8,6 miliardy korun. Češi si tak letos pořídili šestkrát víc zlata, než Česká národní banka, která svůj zlatý poklad od začátku roku obohatila jen o necelou tunu zlata.

Rekordním měsícem roku dál zůstává březen, kdy se do Česka dovezlo o tunu zlata víc, než v posledním sledovaném měsíci. Konkrétně šlo v březnu o 1,79 tuny zlata v celní hodnotě 2,1 miliardy korun.

PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

V srpnu to bylo 732 kilogramů zlata za necelou miliardu korun, po odečtení vývozu v Česku zakotvilo 574 kilogramů zlata. Z toho čistě investiční zlato ve formě slitků bez zlatých mincí vážilo 245 kilogramů.

Oproti červenci jde o obrovský skok, protože tehdy se investičního zlata dovezlo jen 58 kilogramů, což byla anomálie. Naši investoři si letos obvykle pořizují kolem 300 kilogramů zlata měsíčně. Rekordní byl leden, kdy to bylo 379 kilogramů zlata. Kolik zlata se u nás dostane do oběhu ve formě mincí, monopolní Česká mincovna úzkostlivě tají.

PSALI JSME: Češi začali šetřit i při nákupech zlata

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato