Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Stále stejná písnička: Oslabení dolaru vyvážil růst ceny zlata

Cena zlata začala stoupat, protože makléři se začali zbavovat amerického dolaru. Důvodem je sílící domněnka, že růst úrokových sazeb americké centrální banky (Fed) by nemusel být tak vysoký, jak trhy očekávají. Nedá se ovšem vyvozovat, že by se investoři začali přesouvat do zlata. Růst jeho ceny podporuje především silná poptávka po fyzickém zlatu.

Pokud dolar i zlato budou těžit z poptávky po bezpečném přístavu, oba porostou. Ilustrační foto: iStock

„Data signalizovala, že agresivní zpřísnění Fedu ekonomiku skutečně ochlazuje,“ napsala agentura Reuters. Potvrzuje to i fakt, že dolarový index zůstal poblíž třítýdenního minima, kterého se dotkl v úterý. „Zlato by mohlo zaznamenat další krátkodobé pohyby vzhůru, pokud bude americký dolar dál oslabovat a výnosy dluhopisů klesaly,“ řekl Reuters Jun Rong, stratég trhu společnosti IG Yeap.

„Pro cenu zlata by mohla být na stole možnost silného krátkodobého růstu, pokud Fed projeví jakékoli náznaky zpomalení růstu úrokových sazeb,“ dodal Rong. I když se všeobecně očekává, že Fed v listopadu počtvrté zvýší úrokové sazby o 75 bazických bodů, pravděpodobně se o tom bude ještě diskutovat.

„Možná se v první části příštího roku dočkáme něčeho jako stabilizace, kdy uvidíme, že tlak na cenu zlata začíná polevovat… Pokles ceny pod 1 700 dolarů za unci, byl přivítán poměrně silným zájmem o fyzické zlato.

Pokud se ale podíváme na korelace zlata, nejsilnější byla od začátku letošního roku vazba na americký dolar. Na tomto vztahu stále záleží. Je velmi těsný. V tuto chvíli je to síla dolaru, která se ukazuje jako klíčová,“ komentovala pro portál Yahoo analytička Suki Cooperová z bankovního domu Standard Chartered.

PSALI JSME: Nový pohled na zlato a inflaci

„To neznamená, že zlato nemůže růst, i když vidíme sílu dolaru. Pokud dolar i zlato budou těžit z poptávky po bezpečném přístavu, oba porostou. Ale v současném prostředí jsou obavy z dlouhodobého zpomalení poptávky a také z vyšších úrokových sazeb tím, co zlato skutečně brzdí.“

Cooperová si myslí, že pokud by zlato narazilo na hranici 1 600 dolarů za unci, pak už by bylo nutné se podívat na výrobní náklady, které poskytují vodítko, kam se trh se zlatem může ubírat.

„V dlouhodobém horizontu, a tady se dívám asi na 40 let, má cena zlata tendenci se obchodovat o jednu třetinu nad průměrnými výrobními náklady. To by znamenalo kolem ceny 1550 až 1600 dolarů za unci. Tam by se měl tento cenový vývoj z hlediska producentů ubírat,“ konstatovala Cooperová.

Z hlediska těch, kdo o nákupu zlata teprve uvažují, dobrá zpráva. Ale neměli by vyčkávat příliš dlouho. Česká národní banka nebude svými intervencemi uměle udržovat českou korunu v dnešní síle věčně.

PSALI JSME: Pozor na cenu zlata v českých korunách

(rek)