Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Pozor na cenu zlata v českých korunách

Po oznámení výše inflace v USA, což je v současnosti vždy světová zpráva číslo 1, cena zlata v minulém týdnu podle očekávání klesla bezmála o 40 dolarů z denního maxima 1 682 na 1 645 dolarů. Propad ovšem nebyl tak vášnivý, jako předchozí minimum z 28. září, kdy se zlato obchodovalo za 1 614 dolarů.

Mezi drobnými investory zájem o žlutý kov neochabuje. Odhaduje se, že přes 60 procent poptávky pochází právě od nich. Ilustrační foto: Shutterstock

Americký dolar měřený indexem koše světových měn vystřelil na maximum, stejně jako výnosy amerických vládních dluhopisů, které nabízely úrok 4,09 procenta.

Důvod, že se zlato nejenže nepropadlo příliš hluboko, ba dokonce o 20 dolarů unce zlata zdražila, by mohl spočívat v tom, že mezi drobnými investory zájem o žlutý kov neochabuje. Odhaduje se, že přes 60 procent poptávky pochází právě od nich.

Meziměsíční inflace v USA stoupla o 0,4 procenta, meziroční klesla z 8,3 jen na 8,2 procenta a jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií a potravin, meziměsíčně poskočila o 0,6 procenta a meziročně o 6,6 procenta, což překonalo odhady analytiků.

PSALI JSME: Míra inflace v USA v září klesla na 8,2 procenta, meziměsíčně ceny vzrostly

Opět platí, že vyšší než očekávaná čísla inflace v USA nejsou považovány za dobrou zprávu pro Federální rezervní systém (Fed, centrální banka USA, pozn. red.), potažmo pro celou americkou ekonomiku.

Někteří američtí obchodníci vidí šanci na listopadové zvýšení úrokových sazeb i o 100 bazických bodů, uvedla makléřská firma FXStreet.

„Pokračující odolnost inflace naznačuje, že se nedá čekat zastavení růstu úroků, což ukazuje na delší období restriktivních sazeb,“ uvedli analytici z TD Securities. Ti jedním dechem nedoporučují burziánům spekulovat na růst ceny zlata, protože pravděpodobně převládne trvalý sestupný trend.

PSALI JSME: Češi si v srpnu koupili přes půl tuny zlata

Zájemci o zlato v jiných měnách včetně české koruny budou muset mimořádně pozorně sledovat kurz k dolaru, jehož posilování by mohlo vyvážit globální zlevňování zlata obchodovaného v dolarech. Ještě v únoru totiž stál dolar lehce přes 21 korun a dnes je to přes 25 korun.

A to má česká koruna na rozdíl od okolních evropských měn své hlavní oslabení teprve před sebou. Díky intervencím naší centrální banky by oslabování koruny mohlo být pozvolné, ale nevyhnutelné.

Proto bude i cena zlata v českých korunách v dalších týdnech postupně zvyšovat i tu nejníže položenou laťku, i když světová cena bude klesat, jak prorokují analytici.

PSALI JSME: Investujte do zlata, dokud ČNB uměle drží vysoký kurs koruny, radí analytik

(rek)