Zlato (oz) / USD
1 953,08
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sankce na zlato spojené s ruskými žoldáky

Americká vláda prostřednictvím Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) dlouhodobě používá sankce k omezení nezákonné činnosti v sektoru zlata. Během posledních pěti let patří mezi nejvýznamnější zákaz dovozu ruského zlata vydaný v červnu 2022 a široká omezení včetně zlatého průmyslu týkající se Venezuely.

OFAC se začal zaměřovat na aktéry zapojené do obchodu se zlatem a spojené s PMC Wagner už v roce 2020. Ilustrační foto: iStock

Nyní americká ministerstva zahraničí, financí, obchodu, vnitřní bezpečnosti a práce zveřejnila doporučení týkající se obchodu se zlatem v subsaharské Africe. Jde hlavně o aktivity ruské vojenské skupiny PMC Wagner. Doporučení nabádá americké firmy, aby věnovaly náležitou pozornost rizikům spojeným s africkým obchodem se zlatem a podávaly transparentnější zprávy o své činnosti v této oblasti.

OFAC se začal zaměřovat na aktéry zapojené do obchodu se zlatem a spojené s PMC Wagner už v roce 2020, kdy sankcionoval Lobaye Invest, společnost specializující se na těžbu zlata a diamantů napojenou na Jevgenije Prigožina a těžařské firmy Meroe Gold a M Invest přidružené k Wagnerově skupině v Súdánu.

„Úřad vysledoval a spojil rozšiřující se činnost Wagnerovy skupiny v Africe s extrémním násilím, civilními oběťmi a rozsáhlou korupcí. Rozšířením seznamu aktérů přidružených k Wagnerovcům zdůrazňuje pokračující úsilí o potlačení nezákonné činnosti skupiny v rámci afrického obchodu se zlatem,“ uvedla právní kancelář Arnold & Porter.

Ministerstvo financí USA a OFAC nově jmenovaly čtyři subjekty a jednoho jednotlivce kvůli údajnému zapojení do nezákonných obchodů se zlatem pro financování PMC Wagner. Mezi označené subjekty patří Midas Resources, těžařská firma se sídlem ve Středoafrické republice, která je podle OFAC přímo spojena se zakladatelem Wagner Group Prigožinem. Dále Diamville nakupující zlato a diamanty rovněž se sídlem ve Středoafrické republice a zjevně ovládaná Prigožinem.

PSALI JSME: Švýcarská nevládní organizace odsuzuje dovoz ruského zlata

Distributor průmyslového zboží se sídlem v Dubaji Industrial Resources General Trading se na seznamu objevil kvůli poskytnutí finanční podpory Prigožinovi a ruská Limited Liability Company se zdá být zapojena do nezákonného prodeje zlata ve Středoafrické republice.

Ruský státní příslušník a výkonný ředitel Wagnerovy skupiny Andrej Ivanov byl již dříve sankcionován pro svou účast na nezákonných aktivitách v Mali a zasahování do amerických voleb. Nyní se jeho jméno v souvislosti s invazí ruské vlády na Ukrajinu objevuje znovu.

„Poradní i souběžná opatření symbolizují zvýšenou pozornost vlády USA věnovanou odvětví zlata, které je kritické pro ekonomiky a komunity mnoha zemí subsaharské Afriky a o nichž doporučení tvrdí, že jsou vysoce náchylné k vykořisťování zákeřnými aktéry,“ uvádí advokátní kancelář.

Globální účastníci zlatého průmyslu, zejména ti, kteří obchodují se zlatem afrického původu, by měli pečlivě zvážit identifikovaná rizika a důkladně uplatňovat postupy v souladu s kodexy mezinárodních organizací s ohledem na zvýšenou pozornost vlády USA věnovanou sektoru zlata, upozorňuje OFAC.

PSALI JSME: Nové sankce na ruské těžaře zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato