Zlato (oz) / USD
2 402,94
1,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sankce na Hongkong a Emiráty za obchod s ruským zlatem

Spojené státy ve středu uvalily sankce na několik firem včetně bezpečnostní agentury VPower Finance Security z Hongkongu za napomáhání obchodu se zlatem vytěženým v Rusku. Nový seznam sankcí se zaměřuje na třetí země, které Rusko podporují.

Global sanctions impact daily life in Russia

Podle amerického ministerstva financí firma maskovala platby včetně kryptoměn za zlato ruského původu koloběhem mnoha krycích společností se sídlem v Spojených arabských emirátech a Hongkongu.

Konkrétně systém využíval k zamlžování plateb za prodej ruského zlata hongkongské firmy Holden International Trading a Taube Precious a arabskou Red Coast Metals Trading se sídlem v emirátech.

Schéma zahrnuje i VPower Finance Security, která zlato ruského původu přepravuje. Centrum obchodu s fyzickým zlatem London Bullion Market Association (Asociace londýnského trhu s drahými kovy, pozn. red.) proto s okamžitou platností zrušilo VPower Finance Security v asociaci členství.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

Sankcionované firmy tvoří nadnárodní síť na praní peněz pro největšího těžaře zlata v Rusku Polyus, na kterého Washington uvalil sankce loni. Polyus je v oboru světová čtyřka a Rusko po Číně druhým až třetím největším těžařem zlata na světě. Loni vyprodukovalo 321,8 tuny neboli 8,8 procenta světové produkce tohoto kovu.

Moskva přestala zveřejňovat svá obchodní data krátce po vpádu na Ukrajinu, ale část je stále viditelná prostřednictvím dat ze zemí kupujících ruské zboží. Podle statistik firmy Trade Data Monitor tak byl Hongkong v roce 2023 největším dovozcem zlata z Ruska.

Firma ale podle webu Investing.com nesleduje dovoz ruského zlata do Emirátů, které se podle všech dostupných indicií staly hlavním konspiračním uzlem.

PSALI JSME: Nové sankce na ruské těžaře zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato