Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruský těžařský gigant není vítán

Sdružení účastníků trhu se vzácnými kovy London Bullion Market Association (LBMA) zakázalo ruské společnosti Norilsk Nickel účast na výroční konferenci o drahých kovech kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Fakt, že firma, která je světovou špičkou v těžbě palladia, byla požádána, aby se letos neúčastnila akce v Lisabonu, potvrdil serveru Mining.com mluvčí LBMA.

Norilsk Nickel patří do skupiny EN+Group, stejně jako Rusal. Jejím hlavním akcionářem je nejbohatší Rus Vladimir Potanin. Ilustrační foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99604433

Norilsk Nickel není v současné době sankcionován USA ani Evropou, ale odpor vůči ruským společnostem se přenesl i na subjekty, na které se sankce nevztahují. „LBMA považovalo kvůli mezinárodní situaci za nevhodné přijmout registraci Norilsk Nickel,“ řekl mluvčí Londýnského trhu s drahými kovy. Norilsk Nickel odmítl komentář.

Výroční konference asociace je považována za vrcholnou akci odvětví drahých kovů a zásadní příležitost pro těžařské firmy setkat se s klienty. Obchodníci, rafinerie a těžaři se v těchto dnech scházejí v hlavním městě Portugalska na třídenním kolotoči seminářů a společenských večeří.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

„Zatímco ruské zlato bylo z hlavního dodavatelského řetězce do značné míry vyřazeno, v oblasti průmyslových kovů, jako je palladium nebo hliník, byly postoje smíšené. Některé evropské firmy včetně Norsk Hydro nebo indického giganta Novelis se však vyvarovaly podpisu nových smluv i na dodávky hliníku z Ruska. Omezení těchto dodávek zvažují i USA.

A londýnská burza kovů (London Metal Exchange, LME) diskutuje o tom, zda zakázat dodávky ruských kovů jako jsou hliník, nikl nebo měď do “svých skladů“, kam se virtuálně umisťují tržní přebytky. Zdroje z kovoprůmyslu říkají, že existují obavy, že například společnost Rusal, která nebude schopna prodat svůj hliník, ho dodá do systému LME, což by narušilo ceny.

Spekulace vyvolaly údaje, že zásoby hliníku v LME vyskočily o 65 825 tun na 433 025 tun. Cena hliníku po tomto skokovém nárůstu klesla o 2,3 procenta. Rusal je největším světovým výrobcem hliníku mimo Čínu a představuje 5,6 procenta celosvětových dodávek.

PSALI JSME: Ruské kovy na západních sankčních seznamech chybí

Zdroj z Rusalu však agentuře Reuters řekl, že společnost nedodala svůj kov do LME a ani to neplánuje. Západní země sice uvalily sankce na ruské banky a bohaté jednotlivce napojené na prezidenta Putina, ale zatím neexistují omezení na nákupy ruských průmyslových kovů.

Norilsk Nickel produkuje asi 40 procent světového palladia, které se z velké části používá v polovodičích a katalyzátorech aut. Patří do skupiny EN+Group, stejně jako Rusal. Jejím hlavním akcionářem je nejbohatší Rus Vladimir Potanin (s majetkem 615 miliard korun), kterého se však sankce kromě Kanady nedotkly. Loni firma vykázala na svém webu zisk 3,2 miliardy dolarů.

PSALI JSME: Drahé kovy boom teprve čeká

(rek)

Další z kategorie Zlato