Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruské kovy na západních sankčních seznamech chybí

Velká Británie i EU v úterý oznámily novou várku sankcí v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Spojené království, Spojené státy a EU společně zavedly sankce vůči ruským finančním institucím, politické elitě, oligarchům, obchodu, letecké dopravě a významným společnostem. Jedno konkrétní odvětví však zůstalo z velké části nedotčeno: Kovy.

Metalurgický magnát Vladimir Potanin a jeho společnost Nornickel sankcím dosud vyhýbali. Ilustrační foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99604433

Ruské kovy jsou notoricky známé tím, že je obtížné na ně uvalit sankce, protože se používají ve všem od chytrých telefonů po letadla. Rusko dodává desetinu světové mědi a hliníku, pětinu niklu pro baterie a více než 40 procent světové produkce palladia. Ruské kovy jsou proto hluboce zakotveny na světových trzích, jak uvádí server bne IntelliNews.

Ne všechny kovy se poslednímu kolu sankcí vyhnuly. EU a USA totiž koordinovaly zákaz dovozu hotové oceli z Ruska. „Zasáhne to ústřední odvětví ruského systému, připraví ho to o miliardové příjmy z vývozu a zajistí, že naši občané nebudou dotovat Putinovu válku,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Přesto se metalurgický magnát Vladimir Potanin a jeho společnost Nornickel sankcím dosud vyhýbali. Částečně to může být způsobeno kalkulací, že nejsou v pozici, kdy by mohli mít vliv na Vladimira Putina. Je to však jistě také důsledek kritického postavení společnosti Nornickel v globálních dodavatelských řetězcích.

PSALI JSME: Palladium, zlato a další drahé kovy zdražují v reakci na protiruské sankce

Nornickel je největším světovým výrobcem palladia a vysoce kvalitního niklu. Obzvláště důležitý je druhý jmenovaný – základní složka při výrobě baterií pro elektromobily. Mezinárodní agentura pro energii na začátku roku předpověděla, že poptávka po niklu v elektrických vozidlech vzroste v letech 2020 až 2030 osminásobně a bude hrát ústřední roli v ekologickém přechodu.

Americký prezident Joe Biden vyzval, aby v roce 2030 tvořily elektromobily polovinu vozidel prodávaných v USA. Palladium se používá v katalyzátorech, které se používají v konvenčních spalovacích motorech. USA dovážejí 35 procent palladia z Ruska, což je více, než kolik importuje kterákoli jiná země.

Ohrožení ruského vývozu niklu způsobilo 7. března největší krizi na Londýnské burze kovů (LME) za poslední desetiletí, když byla největší světová burza kovů nucena zastavit obchodování poté, co cena niklu překročila 100 000 amerických dolarů za tunu. „Současné události jsou bezprecedentní,“ uvedla burza.

PSALI JSME: Londýnská burza pozastavila obchod s niklem, cena se více než zdvojnásobila

V nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg Vladimir Potanin uvedl, že v současné době je situace na trhu velmi složitá. „Vyrábíme mnoho výrobků, které skutečně potřebují společnosti po celém světě. Palladium, nikl atd. Pokud dojde k jakékoliv válce, k jakýmkoliv sankcím, nikomu na světě to neprospěje,“ dodal s odkazem na škody, které by to způsobilo světové ekonomice i Rusku.

Ruská měď se sankcím také do značné míry vyhnula. Nový rozsáhlý ruský důl na měď Udokan sankcím nečelil a ani se nezdá, že by se tak v blízké budoucnosti stalo. Měď je totiž nezbytnou součástí elektrických rozvodů a hraje důležitou roli v mnoha světových technologiích.

Ceny mědi, které v loňském roce přesáhly 10 000 dolarů za tunu, se v současné době pohybují blízko rekordních hodnot. Rusko nepatří mezi největší světové dodavatele mědi, ale je pochybné, že by Západ chtěl riskovat rozvrácení trhů tím, že vyřadí významného producenta jednoho z nejžádanějších kovů.

PSALI JSME: Ceny pšenice, hliníku či niklu se kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu zvyšují

„To neznamená, že by tato odvětví byla přehlížena. Stejně jako USA a Velká Británie slíbily, že časem postupně ukončí dovoz ruských energií, doufají také, že najdou alternativy k ruským kovům. KoBold Metals, startup ze Silicon Valley, spolupracuje s těžebním gigantem BHP na nalezení dalších ložisek niklu a kobaltu v západní Austrálii s využitím umělé inteligence, uvedl server bne IntelliNews.

Mezitím se západní vlády pravděpodobně obrátí na další země těžící kovy a požádají je o zvýšení těžby, podobně jako to dělá britský premiér Boris Johnson v případě ropy v Saúdské Arábii. Stejně jako v případě všech kritických odvětví budou ředitelé kovodělných společností doufat, že Rusko brzy přehodnotí svou invazi na Ukrajinu, než světové ekonomice zasadí další obrovskou ránu.

PSALI JSME: Díky zlatu nejbohatším Rusem

(luk)

Další z kategorie Zlato