Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Palladium, zlato a další drahé kovy zdražují v reakci na protiruské sankce

Ceny drahých kovů se dnes na světových trzích zvyšují, čímž reagují na nové sankce, které Západ uvalil na Rusko za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu. Investoři se obávají přerušení dodávek těchto kovů, které jsou nezbytné v mnoha průmyslových odvětvích. Palladium přidávalo až sedm procent, zatímco zlato se dostalo nad 1900 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu) a mohlo by vykázat nejlepší měsíc od loňského května.

Cena zlata odpoledne vykazovala růst přes 1,2 procenta zhruba na 1911 dolarů za unci. Minulý týden se vyšplhala na 1973,96 dolaru, maximum za 18 měsíců. Foto: iStock

Cena palladia kolem 14:00 SEČ přidávala 4,6 procenta zhruba na 2477 dolarů (asi 55 000 Kč) za troyskou unci. Během dne se cena dostala až nad 2551 USD/oz.

Největším dodavatelem palladia, které výrobci automobilů používají pro výrobu katalyzátorů, je ruská společnost Nornickel. Palladium je spolu s platinou na cestě vykázat třetí růstový měsíc po sobě.

Cena zlata odpoledne vykazovala růst přes 1,2 procenta zhruba na 1911 dolarů za unci. Minulý týden se vyšplhala na 1973,96 dolaru, maximum za 18 měsíců.

Ruská centrální banka se dnes rozhodla dál chránit ekonomiku před dosud nevídanými západními sankcemi. Mimo jiné obnoví nákup zlata na domácím trhu.

„Dokud bude krize kolem Ukrajiny trvat, cena zlata by neměla mít velké potíže udržet se nad hranicí 1900 dolarů,“ uvedl analytik společnosti Exinity Han Tan. Dodal, že v případě další eskalace konfliktu by se zlato mohlo dostat k hranici 2000 dolarů za troyskou unci.

Cena stříbra odpoledne přidávala asi 1,8 procenta na 24,60 USD, cena platiny vykazovala růst o 0,2 procenta.

(ČTK)