Zlato (oz) / USD
1 892,77
0,37 %
Zlato (oz) / CZK
43 607,54
0,16 %
EUR / USD
1,17
0,16 %
USD / CZK
23,04
0,20 %
Zlato
Díky zlatu nejbohatším Rusem

Ačkoli je na světovém žebříčku dolarových miliardářů až na 135. místě, stal se nejbohatším v Rusku. Dagestánec Sulejman Kerimov a jeho rodina se podle údajů časopisu Forbes dobrala majetku v hodnotě 24,7 miliardy dolarů zejména díky tomu, že vlastní 78% podíl v ruském největším producentovi zlata firmě Polyus Gold.

Kerimov tak předstihl dosud nejbohatšího Rusa Vladimira Potanina, jednoho ze spolumajitelů hutní a těžební společnosti Nornickel, s čistým jměním 24,6 miliardy dolarů. Foto: Wikimedia

Kerimov před finančním propadem v roce 2008 vydělal peníze např. ve firmě Nafta Moskva nebo při nákupech a resuscitaci zbankrotovaných společností. Přibližně 20 miliard dolarů pak investoval do amerických bank, jako jsou Morgan Stanley nebo Goldman Sachs. Nakoupil akcie dalších společností, včetně BP, Boeingu a Deutsche Bank. 

„Nakonec se stal největším akcionářem finančního giganta Morgan Stanley. Když finanční krize vypukla, Kerimov dál nakupoval v naději na oživení. Ztratil však miliardy,“ uvádí ruský web The Bell

Podle Forbesu přišel oligarcha o domy, auto i soukromé letadlo. A tak se vrátil k investicím do Ruska. V roce 2009 si půjčil od státní banky VTB a koupil zhruba 40 procent největší ruské zlatokopecké společnosti Polyus. A právě tato investice se o 11 let později ukázala jako mimořádně zisková.

Schopnost získávat půjčky za příznivých podmínek je největší předností Kerimova. Podle Forbesu to bylo založeno nejen na jeho znalostech finančních trhů a schopnostech blufovat, ale také na vazbách na vlivné úředníky. 

Jeho úspěchu nezabránily ani americké sankce uložené v roce 2018, přestože Kerimov i jako senátor nebyl Putinovi zvláště blízký. V témže roce francouzský soud zrušil jeho obvinění z praní špinavých peněz, státní zástupci ale v roce 2019 údajně zahájili nové vyšetřování. 

(rek)