Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ruská nervozita zdražila zlato

Cena zlata ve středu začala stoupat po oznámení ruského prezidenta Putina o mobilizaci. To oživilo zájem o bezpečné drahé kovy, ačkoli silný dolar a očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA zisky dál zlata omezovaly. Technická analýza serveru FXStreet očekávala oslabení zlata až na 1 645 dolarů za troyskou unci, stal se však pravý opak.

zlato

Cena zlata ve středu začala stoupat po oznámení ruského prezidenta Putina o mobilizaci. Foto: iStock

Fyzické zlato za pár hodin zdražilo na 1 675 dolarů za unci, papírové zlato na americké burze dokonce na 1 680 dolarů. „Mobilizace, eskalace v regionu a obavy pokud jde o používané zbraně, budou do určité míry řídit zlato,“ řekl k nové situaci nezávislý analytik Ross Norman.

„Nicméně evidentně máme ve hře sílu dolaru… a všeobecně předpokládaný nárůst úrokové sazby Fedu (americké centrální banky, pozn. aut.) o 75 bazických bodů, což zlatu v poslední době nijak zvlášť nepomohlo,“ doplnil britský analytik.

Zisky zlata skutečně nebyly nijak závratné, protože investoři také hledali útočiště v dolaru, který se oproti koši jiných měn vyšplhal nejvýš za dvě dekády, což zdražilo zlato pro zámořské kupce, doplnila agentura Reuters.

PSALI JSME: Zlato a ropa po Putinově mobilizaci zdražují

Zatímco zlato je považováno za bezpečnou investici během politických a finančních nejistot, rostoucí úrokové sazby otupují jeho přitažlivost, protože nepřináší žádný úrok. Ale v tom síla zlata nespočívá.

„Pokud Fed překvapí zvýšením sazby o 100 bazických bodů, pak by cena zlata mohla rychle klesnout na nové roční minimum pod 1 600 dolarů,“ upozorňuje analytik Rupert Rowling. Ale jen tím potvrzuje, že zlaté dno je rok od roku výš.

Zatímco před rokem byla nejnižší cena zlata v přepočtu 37 800 korun, Rowlingova prognóza by zlevnila zlato jen na 39 350 korun. Letos zatím byla nejnižší velkoobchodní cena zlata 40 868 korun za unci.

PSALI JSME: I přes pokles je zlato stále dražší, než před pandemií

(rek)