Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato a ropa po Putinově mobilizaci zdražují

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ráno pronesl mimořádný televizní projev k národu. Vyhlásil v něm částečnou mobilizaci, spočívající v okamžitém povolání rezervistů do vojenské služby. Zároveň potvrdil, že hodlá anektovat ukrajinská území, která ruská vojska nyní již okupují.

V reakci na Putinův projev posílilo zlato, vnímané jako pojistka pro časy nejistoty. Ilustrační foto: iStock

Ruský prezident uvedl, že země se vší silou bojuje s NATO. Spojené státy a jejich spojenci se podle něj snaží Rusko zničit. Rusko podle Putina použije k obraně svých území všech dostupných prostředků. Ruský prezident ujistil, že neblafuje. Zřejmě tedy naznačuje, že je ochoten použít také jaderné zbraně, tedy alespoň ty taktické.

Kreml plánuje už o tomto víkendu podniknout referenda v okupovaných oblastech Ukrajiny, tedy v Luhansku a Chersonu, a také v oblastech, které okupuje částečně, tedy v Doněcku a Záporoží. Na základě referenda by pak mělo dojít k jejich anexi.

Z hlediska trhů jde o vystupňování probíhajícího konfliktu, které do situace vnáší novou míru nejistoty. V reakci na Putinův projev tudíž posílilo zlato, vnímané jako pojistka pro časy nejistoty. Nahoru zamířila také cena ropy, protože stupňování konfliktu ohrožuje dodávky ruské ropy.

PSALI JSME: I přes pokles je zlato stále dražší, než před pandemií

Lukáš Kovanda

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)