Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropu po kolapsu Silicon Valley Bank zlevnil přesun peněz do zlata

Americký dolar posiloval a cena zlata zrcadlově klesala, když se klíčové centrální banky snažily mírnit obavy investorů z rozsáhlé krize v bankovním sektoru. Přesto nikdo dnes neví, odkud příští pohroma přijde. Bude to inflace, recese, banky, válka nebo něco dalšího? Příliš mnoho otázek a příliš málo nadějných odpovědí.

K velkému prodeji ropy a benzínu v kombinaci s rychlým přesunem finančních prostředků do drahých kovů došlo už čtyři dny po kolapsu Silicon Valley Bank. Ilustrační foto: iStock

„Kombinace obav by mohla prospívat americkému dolaru, japonskému jenu a zlatu,“ shrnul pro Bussines Day analytik singapurské OCBC Bank Christopher Wong. Trhy dle něj dál zaujímají opatrný postoj. Někteří investoři se stále obávají, že po pátečním propadu akcií Deutsche Bank se regulačním orgánům ještě nepodařilo zvládnout nejhorší šok v bankovním sektoru od finanční krize v roce 2008.

„Možnost následné úvěrové krize přivádí USA blíže recesi,“ řekl v neděli široce citovaný prezident americké centrální banky ve státě Minneapolis Neel Kashkari, čímž situaci nevylepšil. Jak konstatovala ANZ Bank, hrozba recese vedla k tomu, že investoři houfně navyšovali alokace do drahého kovu.

PSALI JSME: Goldman Sachs věří zlatu víc než ropě

Jen málokoho by napadlo, že za posilováním zlata v minulém týdnu stála i ropa. Cena ropy se po bankovní krizi nepropadla na mnohaletá minima náhodou. Ropa Brent klesla z 86,18 na 73 dolarů za barel, což se naposledy stalo v prosinci 2021. Komoditní analytici banky Standard Chartered odhalili, že propad ropy byl způsoben zajišťováním bank, když prodávaly opce na ropu, aby investice přesunuly do zlata.

Potvrdila jim to zpráva burzovní komise Commodity Futures Trading Commission, která prozradila, kam ropné peníze proudily. Analytici Standard Chartered zjistili, že došlo k velkému prodeji ropy a benzínu v kombinaci s rychlým přesunem finančních prostředků do drahých kovů už čtyři dny po kolapsu banky Silicon Valley. Šest dní na to ropa Brent dosáhla 14měsíčního minima 70,12 dolaru za barel.

PSALI JSME: Zlato je rájem ve světě finančních rizik

(rek)

Další z kategorie Zlato