S omezeným přístupem k jiným aktivům a při poklesu trhu s nemovitostmi, které tam slouží k zajištění majetku stejně jako u nás, se čínská střední třída začala zajišťovat zlatem. Dovoz zlata do Číny tak loni stoupl na 1 447 tun a překonal dosavadní rekord 1 427 tun z roku 2018, uvedl South China Morning Post, který vychází v Hongkongu.
A to v Číně meziročně podle tamní zpravodajské agentury Nová Čína (Sin-Chua) stoupla roční produkce zlata na 375 tun. S růstem ceny zlata investovaná hodnota 90 miliard amerických dolarů představovala téměř devítinásobný nárůst oproti stavu před třemi lety.
Domácí prodeje činily 1 090 tun zlata, přičemž nákupy investičních zlatých slitků a mincí vzrostly o 15,7 procenta na 300 tun.
„Čínská mládež se vyhýbá diamantům a hledá bezpečné investice… Mnozí Číňané při rekordně vysokých cenách zlata prodávají staré šperky… Zlato teď navždy?“ takových titulků se v čínských médiích objevovaly desítky. Však také v čínské měně zlato svým investorům vydělalo za rok 17 procent.
PSALI JSME: Číňané v roce 2023 koupili víc zlata, než jejich z řetězu utržená centrální banka
Většina lidí v Číně nemá šanci koupit si dolary nebo produkty denominované v dolarech, aby se zajistila proti znehodnocení jüanu, a tak nákup zlata včetně slitků a šperků se ukázal jako nejdostupnější prostředek k ochraně majetku. „Nedostatek investovatelných aktiv podnítil v posledních letech poptávku čínských spotřebitelů po zlatě,“ potvrzuje i jihočínský deník.
Zlatá horečka tak loni vytlačila ceny v Číně na 13letá maxima a cenový rozdíl oproti standardním zámořským trhům byl na burze v Šanghaji nejvyšší v historii, v průměru o 29 dolarů. „V měsíčním průměru bylo zářijové rozpětí 75 dolarů rekordní a denní rekord ze 14. září 2023 dokonce dosáhl 121 dolarů za unci,“ konstatuje marketingová agentura WGC.
K obrovskému vzestupu zájmu o zlato přispěla i čínská centrální banka, která šla příkladem a v roce 2023 si pořídila 225 tun zlata a navýšila své oficiální zlaté rezervy na 2 235 tun.
Svým dílem přispěly rovněž investice do zlatých burzovních fondů. V roce 2023 přilákaly 654 milionů dolarů, což byl hlavní celosvětový příliv investic do zlata. Celková hodnota 61,5 tuny ve fondech spravovaného zlata dosáhla na konci minulého roku v přepočtu čtyři miliardy dolarů, což je nejvyšší hodnota v historii.
PSALI JSME: Čína prý má dvakrát víc zlata, než oficiálně přiznává
(rek)