Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rekordní úlovek v Hongkongu: Pašeráci převáželi zlato jako součástky do kompresorů

Zní to jako příběh z napínavého kriminálního filmu: Hongkongští celníci zabavili přes sto kilogramů zlata. Nejcennější kov v hodnotě přes deset milionů dolarů (234 milionů korun) pašeráci umně vytvarovali do podoby součástek leteckých motorů a náklad směřoval do Japonska.

Hongkong je jedním z největších světových center obchodu se zlatem. Ilustrační foto: iStock

Největší úlovek tohoto druhu v historii ministátečku se podle webu Hong Kong Free Press odehrál na mezinárodním letišti. „Pašeráci zlato roztavili a přetavili do dílů, jako jsou jádra motorů, šrouby a převodovky,“ sdělil na tiskové konferenci Lau Yuk-lung, úřadující šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu při Hongkongském celním a spotřebním odboru.

Lau dodal, že v tomto posledním případě si syndikát „lámal hlavu“, jak využít prostor a konstrukci vzduchových kompresorů k ukrytí zlata. „Struktura a mimořádná hmotnost kompresorů však vzbudily podezření inspektorů celního oddělení,“ uvedl Lau.

„Naše vyšetřování ukázalo, že se syndikát snažil zlato nelegálně provést, aby se vyhnul placení daní v Japonsku, což by v případě úspěchu odpovídalo částce přibližně 8,4 milionu hongkongských dolarů (25 milionů korun),“ dodal Lau.

Muže ve věku 31 let, údajně ředitele společnosti, policie zatkla a propustila na kauci, prohlásil Lau a dodal, že by mohlo dojít k dalším zatčením členů nebo kompliců zločinecké sítě.

PSALI JSME: Rusko přehodilo zlatou výhybku z Dubaje do Hongkongu

V minulosti pašované zlato úřady v Hongkongu odhalovaly hlavně na pozemních kontrolních stanovištích na hranicích Hongkongu a pevninské Číny, kde kontroly přeshraničních nákladních aut vedly k objevení zlatých desek – a k zatčení řidičů kamionů.

Za pašování hrozí podle hongkongských zákonů trest odnětí svobody až na sedm let a pokuta v odhadované výši až šest milionů korun.

Hongkong je jedním z největších světových center obchodu se zlatem. Ceny zlata v poslední době rostou, protože investoři se snaží zajistit svá aktiva v souvislosti s nejistou geopolitickou situací a inflací.

Hongkongští celníci, z nichž mnozí prošli drilem britských šéfů do roku 1997, kdy státeček, svou korunní kolonii, Spojené království předalo po sto letech správy Číně.

PSALI JSME: Japonsko hledá cesty, jak zabránit pašování zlata

(plk)

Další z kategorie Zlato