Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Japonsko hledá cesty, jak zabránit pašování zlata

Japonské ministerstvo financí se pokouší zastavit prudký nárůst pašování zlata posílením administrativních opatření v místech prodeje. Dnes musí lidé přihlásit zlato přivezené ze zámoří na celnici a zaplatit spotřební daň ve výši osmi procent. Pašeráci tedy nakupují zlato tam, kde se nezdaňuje (např. Hongkong). Jejich zisk pak činí právě ona nezaplacená spotřební daň.

Pašování zlata do Japonska se dramaticky zvýšilo, když míra spotřební daně v roce 2014 stoupla z pěti na osm procent. Foto: iStock

Od října má však spotřební daň stoupnout na deset procent a ministerstvo financí se oprávněně obává, že pašování se ještě zvýší. Kupci zlata proto budou muset mít identifikační doklady prodejců. A očekávají se rovněž zvýšené kontroly na hranicích.

Pašování zlata do Japonska se dramaticky zvýšilo, když míra spotřební daně v roce 2014 stoupla z pěti na osm procent. Od té doby do roku 2017 (čerstvější data nebyla zveřejněna) bylo celní správou zjištěno 1347 pokusů o pašování zlata, při nichž bylo zabaveno zhruba 6,2 tuny drahého kovu. Jedná se o zhruba 110násobek počtu případů zjištěných v roce 2013 před zvýšením daní, kdy šlo jen o několik desítek případů za rok.

Ministerstvo financí proto už v listopadu 2017 oznámilo nová protipašerácká. V celostátním měřítku například nainstaluje průchozí detektory kovů na celních přechodech. Zároveň podstatně zvýšilo horní hranici pokut za pašování zlata a vyzvalo velké obchodní společnosti, aby nekupovaly zlato v případě podezření, že je pašované, informoval o tom The Japan News.

Česká celní správa je v tomto ohledu bez práce. Vzhledem k tomu, že zlato je u nás osvobozeno od všech daní, nemají zájemci o koupi zlata sebemenší důvod jeho nákup zapírat.

(rek)

Další z kategorie Zlato