Zlato (oz) / USD
1 900,90
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč je zlato bezpečným útočištěm

Zlato je skvěle propojeno s dolarem a od té doby, co je dolar slabý, je jeho cena poměrně vysoká. Nyní 1340 dolarů za troyskou unci. Nastane významná eskalace války v Sýrii? Ne, pokud cena zlata začne klesat. V dobách geopolitické nejistoty má takzvané bezpečné útočiště – zlato, tendenci přebírat roli dolaru, protože investoři se do něj přesouvají jako do nejstaršího a nejbezpečnějšího úložiště bohatství na světě.

Proč je zlato bezpečným útočištěm. Ilustrační foto: iStock

V tuto chvíli tedy nejsou žádné známky toho, že prezident Trump opět stiskne červené tlačítko, píše v komentáři Alastair Ford na britském webu Proactive Investors. Místo toho trhy teď zvažují další hlavní hrozbu pro ceny aktiv, potenciál obchodní války mezi USA a Čínou. Ta pravděpodobně bude mít menší přímý dopad na zlato, ačkoli z dlouhodobějšího pohledu je pravděpodobné, že ekonomická rizika obchodní války a její skutečné důsledky mohou zvýraznit přitažlivost zlata jako bezpečného přístavu.

Ale bezprostřednější zájem o zlato vyvolávají záměry americké centrální banky (Fed) ohledně úrokových sazeb. Trhy již vědí, že sazby budou stoupat, ale nevědí o kolik a jak rychle. Čím agresivnější tón z Fedu zní, tím víc jsou obchodníci nervózní. Fed dokáže cenu zlata ovlivňovat stejně jako hrozba války v Sýrii, ne-li o něco víc.

Zlato jako barometr

Jedním z důvodů, proč lze zlato využít jako účinný geopolitický barometr je, že trh zlata je poměrně malý. Podle výpočtů Rosse Normana na webu londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley je množství vyprodukovaného zlata za rok zhruba ekvivalentem tržní kapitalizace třetí největší společnosti na londýnské burze British American Tobacco, která má hodnotu kolem 100 miliard liber (asi tři biliony korun).

Hodnota veškerého zlata ve světových sejfech a v klenotech činí 7,7 bilionu amerických dolarů (158 bilionů korun), což je o něco víc než celková hodnota celosvětové emitované měny. Hodnota světových akciových trhů se blíží 75 bilionům dolarů, zatímco celkový dluh je stanoven na 215 bilionů dolarů, konstatuje Ford. Ale i celosvětové zadlužení bledne ve světle hodnoty globálních derivátových trhů, kterou ve skutečnosti nikdo přesně nezná, ale mohla by dosahovat až 1,2 trilionu dolarů.

Deriváty – zbraň hromadného ničení

Dokud svět funguje, jak má, mohou finanční trhy pokračovat po poměrně benigní cyklické cestě, která sleduje trajektorii všeobecného růstu. Ale jestliže se z této džungle ozvou hlasité bubny, pak nejistota začne růst a cena zlata také. Není to jen proto, že hodnota ostatních aktiv se stává spornější nebo proto, že výnosy a zisky pravděpodobně klesnou. Je to také proto, že investoři o třaskavosti derivátů vědí a do jejich myslí se vloudí myšlenky na míň ziskové, ale bezpečné investice.

Legendární miliardář Warren Buffet o derivátech říká, že v současné době jsou strukturovány jako zbraně hromadného ničení. Ne všichni s tímto názorem souhlasí, ale je rozumné připustit rizika představovaná velkým a náhlým šokem globálního obchodního systému nebo válkou mezi Ruskem a Amerikou. Finanční důsledky by mohly být takové, že nedávná celosvětová finanční krize bude vypadat jako procházka v parku.

Historicky jsou na světě tři depoty bohatství: dobytek, půda a zlato. Nemovitosti sice mají vyšší relativní hodnotu než skot, ale není tak snadné je za něco směňovat, tvrdí Ford. Pro toho, kdo má k riziku averzi, tak zlato zůstává jedinou významnou možností.

Absolvent Oxfordu a komentátor trhů Alastair Ford má více než 15leté zkušenosti v oblasti těžby, komodit a kapitálových trhů. Působí rovněž jako ředitel investiční společnosti Mineral & Financial Investments se zaměřením na těžbu a zdroje.

(rek)

Další z kategorie Zlato