Zlato (oz) / USD
1 904,53
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč lidé věří zlatu

Zlato, řekl známý investor Warren Buffett v roce 1998, se vykope ze země v Africe nebo někde jinde, pak ho roztavíme, vykopeme další díru, znovu ji zasypeme a platíme lidem, aby ty díry hlídali. Nemá to žádný užitek. Každý, kdo by se díval z Marsu, by se drbal na hlavě.

Zlato se používá od starověku jako úschovna hodnoty. K dosažení tohoto statusu mu pomáhá jeho estetická přitažlivost, tvárnost, nezničitelnost a vzácnost. Foto: iStock

Přesto však zůstáváme zamilovaní do zlata – zejména v dobách nejistoty. S nynější krizí se zájem o zlato prudce zvýšil a jeho cena se dostala na historická maxima.

Dokonce se zdá, že i Buffett svou dlouhodobou antipatii zmírnil, když jeho společnost Berkshire Hathaway získala podíl ve výši 565 milionů USD v druhé největší zlatokopecké firmě na světě, kanadské Barrick Gold Corporation, připomíná web The Conversation.

Vlastnit akcie společnosti na těžbu zlata však není to samé jako vlastnit zlato. Vzhledem k tomu, že tyto akcie jsou spojeny jak s cenami zlata, tak s širším trhem akcií, mají tendenci se pohybovat nejen se zlatem, ale i s akciovým trhem. To zbavuje akcie těžebních firem klíčového rysu bezpečného útočiště zlatých cihel.

Co je bezpečné útočiště?

Bezpečné útočiště je aktivum, které si zachovává svoji hodnotu v extrémních a neočekávaných událostech. Liší se od „bezpečného aktiva“, které poskytuje zaručený výnos, jako jsou státní dluhopisy. Při nákupu takového dluhopisu půjčíte vládě peníze výměnou za příslib, že tyto peníze v budoucnu splatí (s úroky). Bezpečná aktiva, jinými slovy, jsou aktiva s „pevným příjmem“ a jejich ceny jsou relativně stabilní.

Cena aktiva bezpečného přístavu bude naopak kolísat a stoupat v obdobích zvýšené nejistoty, kdy jiné investice utrpí extrémní ztráty, ale může také klesnout, když se nejistota vrátí na normálnější úroveň. Vidíme to na ceně zlata za poslední dvě desetiletí, a to jak v důsledku globální finanční krize, která začala v roce 2008, tak nyní s pandemickou krizí.

Proč je zlato bezpečným útočištěm?

Jednoduchá odpověď je, že to v minulosti fungovalo. Na základě minulých zkušeností z krizí lidé věří v bezpečnost zlatého útočiště, které funguje, protože lidé v něco musí věřit, jak často opakuje statutární ředitel společnosti Zlato.cz David Marášek.

Zlato se používá od starověku jako úschovna hodnoty. K dosažení tohoto statusu mu pomáhá jeho estetická přitažlivost, tvárnost (s relativně nízkou teplotou tání, která usnadňuje výrobu mincí nebo šperků), virtuální nezničitelnost (téměř všechno zlato, které kdy bylo nalezeno nebo vytěženo, je stále kolem nás) a co je nejdůležitější, jeho vzácnost. 

Ačkoli stovky tisíc lidí kopaly a rýžovaly zlato, množství vytěženého zlata nikdy nestačilo na to, aby ho znehodnotilo. Kvůli těmto vlastnostem se zlato stalo základem peněz, když hrálo formální měnovou roli během zlatého standardu, který vyžadoval, aby si národy držely zlaté rezervy jako podporu své měny.

Centrální banky stále drží obrovské zlaté rezervy. Z 197 576 tun zlata vytěženého v průběhu historie podle Světové rady pro zlato je 17,2 % drženo vládami a centrálními bankami, 21,6 % soukromými investory, přibližně 47 % je v podobě šperků a 14,2 % bylo použito na jiné účely (například v elektronice).

I když zlato, stříbro, palladium a platina jsou „drahými kovy“, poslední tři nejsou běžně přijímanými bezpečnými přístavy, protože v minulosti hrály jinou měnovou a investiční roli.

Nikdo nerozumí cenám zlata

Zlato může být také bezpečným útočištěm, protože je jednoduché a dobře známé, a je to první věc, která přijde na mysl, když investoři čelí extrémní nejistotě. Tato zdánlivá jednoduchost paradoxně neznamená snadno srozumitelné ceny zlata, píše britský web.

Některé faktory ovlivňující jeho cenu jsou hmatatelné, například fyzická nabídka a poptávka. Mnoho faktorů ovlivňujících cenu zlata je však méně hmatatelných, například změna vnímání, preference a nálada na trhu. Jak kdysi řekl šéf centrální bank USA Ben Bernanke: Nikdo nerozumí cenám zlata a ani já nepředstírám, že jim rozumím.

Možná by se dal aplikovat i jeho nejčerstvější výrok pro televizi CNBC, kterým komentoval současnou ekonomickou situaci: Víme toho příliš málo, abychom dělali velké předpovědi.

(rek)

Další z kategorie Zlato